dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní, dietologická poradna / Onemocnění, nemoci / Točení hlavy a nevolnost, příčiny / Re: Točení hlavy a nevolnost, příčiny

Re: Točení hlavy a nevolnost, příčiny

Icona

Dotaz

Děkuji Vám za odpověď. A ještě jednou Vás prosím o Váš odborný názor. Stručně Vám popíši ohledně mé životazprávy. Můj běžný pracovní den pro Vaší lepší orientaci o mě. Ráno vstanu asi ve 3.30 hod. a nesnídám. Vypiji skleničku vody – 2 dcl vody nebo obyčajného čaje. Vykonám bez problému velkou stranu. Cestuji do práce, kde pracuji na PC do 14.00 hod. Celou dobu nic nejím ani nepiji. Nemám pocit hladu ani žízně. Vykouřím asi 8 cigaret. V 15.00 hod. dojedu z práce domů. Uklidím a udělám s dětma ůkoly do školy. Celý den jsem stále nic nejedl. Kolem 17.00 hod. se manželka vrací z práce a jsme spolu. Mám rád pivo. Kolem 18.30 hod. jdu do hospody, kde vypiju 5 velkých piv. Kolem 20.00 hod. se vracím domů a konečně jím. Už nic nepiju. Sleduji TV apod... Kolem 22.00 hod. jdu spát. Za celý den teda jím poze 1 krát denně – večer. Vypiji 2 dcl vody a 2,5 l piva, nic víc. Vykouřím asi 20 cigaret denně, sladké nemusím. Během dne nachodím 4 až 5 kilometrů, více pohybu nemám. Taky jsem se někde dočet, že pivo obsahuje z 92 % jen samou přírodní vodu. Tím neobhajuji mé pití... Kořalku piji příležitostně, kafe vůbec, ovoce, zeleninu nemusím. Tak co Vy na to, hrůza?! Předem dík za odpověď, přeji krásný den.

Rosťa, Nový Jičín
Odpověd

Dobrý den, Vaše životospráva je cesta k trvalým zdravotním problémům a vaše životospráva je pravděpodobná přičina točení hlavy. Správná životospráva zahrnuje správné stravovací návyky, dostatečný pitný režim a pohybový režim, dostatek odpočinku a zdravé životní návyky. Plně chápu, že snídat ve 3.30 hod. je velice brzy, ale doporučuji Vám pokud možno sníst k čaji něco malého, co je okamžitě po ruce, např. banán, musli tyčinku, 1 ks celozrnného pečiva, apod. Doporučuji Vám si udělat v práci dle možností krátkou 10–15 ti minutovou pauzu a místo cigaret, které odnímají pocit hladu a žízně, přestože tělo potřebuje příjem živin i tekutin, rychle posvačit. Vhodné jsou různé sendviče, bagety s masem, zeleninou a dresinkem (nejvhodnější je připravit si je večer doma) a je třeba též nezapomínat na dostatečný příjem tekutin, dehydratované tělo nemůže správně fungovat. Doporučuji Vám se naobědvat dle Vašich časových možností buď v práci nebo doma. K obědu je vhodná polévka + maso + příloha + ovoce, zelenina (kompoty, saláty, dušená zelenina) nebo bezmasá jídla. Doporučuji Vám lehkou večeři, např. šopský salát + celozrnné pečivo nebo přírodní vepřový plátek + dušené fazolky, apod. před odchodem do hospody. Pivo sice zažene pocit žízně, ale nezavodní tělo, tj. je třeba dodat tělu vhodné tekutiny. Pitný režim 1,5–2 l tekutin denně je třeba dodržovat během celého dne. Jíst 1 x denně a to ve 20:00 hod. není vůbec vhodné. Z Vašeho sdělení vyplývá, že ráno dostane Vaše tělo cca 200–250 ml vody nebo neslazeného čaje, tj. tekutin. Potom je během dne zásobováno nikotinem a večer dostane hojný přísun kalorií v podobě 2,5 l piva a trochy jídla. Na pivu a na nikotinu se žít nedá. Vaše tělo to brzy oznámí prostřednictvím zdravotních problémů (vlastně už to začalo oznamovat prostřednictvím točení hlavy). Pokud nedojde ke změně Vašeho životního stylu, budou přibývat, budou se stupňovat a budou mít trvalé zdravotní následky. Váš pohybový režim – chůze 4–5 km denně je sice dobrý, ale můžete dle Vašeho zájmu a časových možností přidat i jiný druh pohybu, např. cyklistika, plavání. Doporučuji Vám dodržovat správnou životosprávu, tj. zásady zdravé výživy. Bližší informace najdete na našich webových stránkách. V případě Vašeho zájmu si lze na našich webových stránkách objednat jídelníček dle Vašich potřeb. Součástí jídelníčku jsou recepty. Děkuji za Váš dotaz a těším se na Vaše další případné dotazy nebo připomínky.

Evžena Janovská DiS z redakce@dietologie.cz

Nenašli jste v poradně  odpověď na Váš problém? kontaktujte násnapište nám! Na vaše dotazy odpovídají zkušené nutriční terapeutky s praxí ve zdravotnických zařízeních.
revidováno dne 13.10.2011

Mohlo by Vás zajímat: