transparent
Dietní výživa / Dietní výživa / Směry ve výživě / Skladba stravy a nový trend – větší porce jídla?

Skladba stravy a nový trend – větší porce jídla?

28.4.2013 12:37Strava ovlivňuje život i zdraví člověka. Tuto skutečnost si uvědomuje stále více lidí a klade si otázky. Co mám jíst? Kolikrát denně mám jíst?

Autor článku: Evžena Janovská DiS, nutriční terapeut


revidováno dne: 28.4.2013

Skladba stravy by měla být pestrá

Skladba stravy by měla být pestrá
foto: redakce@dietologie.cz

Na tyto otázky odpověděla MUDr. Hana Kahleová PhD, z diabetologického centra IKEMu v Praze, ve své přednášce na téma Mýty, omyly a pravdy o výživě, konané 23.3 2013 v Thomayerově nemocnici v Praze.

Skladba stravy


Někdo hodinu denně sportuje, nepřejídá se, a přesto má nadváhu. Příčinou je nesprávná skladba stravy. Skladba stravy je klíčová nejen při zdravém životním stylu, ale i při hubnutí, různém onemocnění a také při přibírání na váze. Ve stravě nesmí chybět dostatek sacharidů, zejména polysacharidů, tuků, bílkovin, vlákniny, vitamínů, minerálů a ochranných látek.

Rozložení stravy, porce jídla


Rozložení stravy do několika, tj. pěti nebo šesti denních porcí jídla je známé a ověřené. Novinkou ve výživě, kterou propagují někteří odborníci na výživu, např. MUDr. Hana Kahleová PhD, je rozložení jídel do dvou denních porcí, tj. snídaně a oběd. Snídaně je podávána mezi 6:00 a 10:00, oběd mezi 12:00 a 16:00. Jídla jsou konzumována ve větších porcích, hlavním jídlem je snídaně. Jedná se o spojení snídaně s dopolední svačinou a o spojení oběda s odpolední svačinou a večeří. Snídaně i oběd mají sice obsahovat dostatek tuků, ale nikoli jejich nadbytek, mají obsahovat polysacharidy i jednoduché sacharidy, bílkoviny, vitamíny a minerály a hlavně dostatek vlákniny. Vláknina i bílkoviny sytí. Vláknina zpomaluje vstřebávání sacharidů a tak pomáhá udržet stálou hladinu glukózy v krvi. Tento nový trend ve výživě je provázen vědeckými studiemi, které ukazují na lepší efektivitu než při zásadě jíst méně, ale častěji.

Co je vhodné ke snídani a k obědu


Snídaně má být se středním až nízkým glykemickým indexem, což zajišťuje zejména vláknina, rozpustná i nerozpustná. Ke snídani je vhodná např. ovesná kaše s bílým jogurtem, ovocem, ořechy a s medem, k obědu je vhodná např. čočka na kyselo, vejce, pečivo a zelný salát s mrkví. Kdo má večer hlad, může si dát k večeři zeleninový salát. Je třeba nezapomínat na dostatečný pitný režim, tj. cca 2 l, vhodných tekutin v průběhu dne. Mezi vhodné tekutiny, tj. tekutiny, které zavodňují tělo, patří pitná voda, stolní a minerální voda bez příchuti, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy a nekoncentrované neslazené čaje.

Pro koho je vhodný tento způsob rozložení stravy


Tento způsob stravy je vhodný pro všechny, kteří jsou zvyklí na větší porce jídla a chtějí žít zdravě, chtějí zhubnout a také pro diabetiky. Dostatečná konzumace vlákniny udržuje stálou hladinu glukózy v krvi. Kdo pracuje ve směnném provozu, posune si hodiny, kdy se nají dle svých potřeb, např. po noční směně není vhodné se ráno hodně najíst a jít spát. Pro dotyčného je vhodné mít snídani po probuzení, tj. po 12:00 a oběd v pozdních odpoledních hodinách nebo brzkých večerních hodinách. Čas oběda v tomto případě záleží na době snídaně.

Pro koho je těžké dodržet tento způsob rozložení stravy


Tomu, kdo šidí snídani nebo není schopen ráno jíst větší porce, nestačí jíst dvakrát denně. Příklad nevhodné, ale časté snídaně je 1 ks bílý rohlík, 10 g másla a 100 g salámu, např. salámu vysočina a slazený čaj. Taková snídaně je „kalorická bomba“, po které je brzy, cca po dvou hodinách hlad. Důvodem je nepřítomnost vlákniny. Vláknina je obsažená nejen ovoci a zelenině, ale také v luštěninách a celozrnných obilovinách a výrobcích z nich. Konzumní pšeničný chléb sice mnoho vlákniny neobsahuje, ale je pro tělo cennější než bílé pečivo, např. bílý rohlík, který obsahuje pouze škrob. Další příčinou, proč někomu nestačí jíst dvakrát denně, může být potřeba najíst se a v klidu si vychutnat jídlo po skončení denního shonu a povinností, a to bývá večer.

Závěr


Tento nový trend lze vyzkoušet, ale také se lze držet staršího doporučení, které doporučuje rozdělit jídlo do několika menších denních porcí. V každém případě výsledky, týká se nejen hubnutí, ale také např. snížení celkového cholesterolu a LDL cholesterolu při zvýšené hladině cholesterolu v krvi, mnohem více ovlivňuje skladba stravy než její rozložení. Je třeba též nezapomínat na dostatek denního pravidelného pohybu, přiměřený pravidelný pohyb vede ke zlepšení fyzické i psychické kondice.

revidováno dne 28.4.2013

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Dietní výživa / Směry ve výživě / Skladba stravy a nový trend – větší porce jídla?
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíBIO Potraviny Směry ve výživěSměry ve výživě
Reklama
Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: