dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Olivovník

Olivovník

5.7.2003 15:33Olivovník je jedna z nejstarších kulturních rostlin na Zemi. Jeho plody a jejich oleje patří vedle obilí a vína k nejstarším známým potravinám naší civilizace.

revidováno dne: 8.11.2008

Olivovník středomoří

Olivovník středomoří
foto: redakce@dietologie.cz

Olivovník a jeho plody doprovázejí a dotváří kulturu národů okolo Středozemního moře už více než 6000 let, od antiky do dneška. Olivovníky se mohou dožívat stáří až 1000 let a vyrůstat do výšky až 20 metrů. Původní domovinou olivovníku pravého je východní Středomoří, dnes se ovšem pěstuje v četných zemích s vhodnými klimatickými podmínkami na všech kontinentech.

Druhy oliv


Nejznámější olivy jsou z Itálie a jsou známé jako Ascolane, malá zelená oliva ve slaném nálevu Gaeta, svraštělé, tmavé olivové plody Liguria, malý, hnědý a velmi chutný druh. V Toskánsku existují další druhy oliv Frantoio, Leccino, Moraiolo, Coragiolo. Ve Španělsku existuje celá řada druhů oliv (asi 30 druhů), ze kterých se získává olej, a další 4 druhy slouží jako olivy stolní, zvláště pak velké, do solného láku naložené Gordial. Velký výběr oliv může nabídnou pak jižní Francie, např Picholines nebo malé černé Tanche či Olive de Nice.

Olivový olej – zdravý životní styl


Olivový olej je nejlepší stolní tuk, protože se získává prostým lisováním oliv bez chemických přísad. Obsahuje mnoho jednoduchých nenasycených mastných kyselin. Je to důležité při vaření a pečený. Olivový olej vydrží vysoké teploty, aniž by se zničila struktura mastných kyselin. Tyto mastné kyseliny nezvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Jednoduché nenasycené mastné kyseliny spíše snižují obsah škodlivého (LDL) cholesterolu a obsahují zároveň tzv. dobrý cholesterol (HDL), který předchází vzniku aterosklerózy.

revidováno dne 8.11.2008

Redukční jídelníček