dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní, dietologická poradna / Onemocnění, nemoci / Výživa při progredující Parkinsonově chorobě

Výživa při progredující Parkinsonově chorobě

Icona

Dotaz

Dobrý den, mám prosbičku ohledně stravy mého otce. Je mu 75 let a má Parkinsonovu chorobu v již progredujícím stadiu. Hlavní problém je nyní v tom, že začíná odmítat jídlo, které až do této doby měl rád. I nyní, když je v nemocnici odmítá například pít i Nutridrink. Jediné co snad ještě sní s chutí jsou kaše. Nemůže přece ale jíst stále krupicové a bramborové kaše. Přitom jak jsem koukala na vzorový jídelníček - dieta 1S – také mi moc nepomůže, protože on nesní rozmixovanou polévku, šlehané hovězí maso.... Chtěla bych poradit, zda je to možné, zda lze připravit kaši, která bude obsahovat dostatek živin, aby nedošlo k malnutrici, z čehož mám velké obavy. Jak jsem pochopila, je dobrý asi Sunar, ale nevím co ještě k tomu. Těším se na Vaši odpověď.

Věra, Karviná
Odpověd

Dobrý den, případ, který popisujete je velmi častý. Staří lidé, jakmile se dostanou do nemocnice a musejí zde zůstat delší dobu, začnou odmítat jídlo a trpí nechutenství k jídlu. To vede k podvýživě, nedostatku energie, bílkovin, tuků, sacharidů a dalších látek jako jsou vitaminy a minerály. Takový případ se většinou řeší podáváním Nutridrinků. Nutridrinky jsou podávány buď jako doplněk stravy. Pacient přijímá stravu a k tomu max. 2 ks Nutridrinků. Jiní pacienti, pokud trpí nechutenstvím k jídlu, nechtějí přijímat stravu vůbec, pijí pouze Nutridrink. Hodně záleží na okolním prostředí. V nemocnici jedí pacienti většinou v sedě nebo polosedě na lůžku. Ležící pacienti to mají mnohem těžší, mohou je znervózňovat při jídle okolní pacienti, sestra, která pacienty krmí, tak spěchá, protože má další práci, kterou musí stihnout. Všechno jsou to stresující situace. Pacient postupně jídlo může odmítat až se mu úplně znechutí. Důležité by mělo být i stolování, prostředí ve kterém je jídlo podáváno, čistota talířů, příborů. I když je jídlo většinou kašovité, rozmixované, mělo by vypadat hezky a mělo by být podáváno esteticky. Pacient by se měl podporovat, chválit, že zkonzumoval např. polovinu nachystaného jídla atd. Důležité je zajistit dostatek bílkovin. To zajistíme masem (masové hašé nebo masový nákyp), vejcem (můžeme přidat do kaše, do polévky jako "vaječná mlhovina"), tvarohem (šlehaný tvaroh s ovocem nebo šlehaný tvaroh naslano s bylinkami). Stravu podávejte raději po malých dávkách a často. Stravu můžete obohacovat různými doplňky, tak aby zvyšovaly energetickou a biologickou hodnotu stravy. Pokud se to hodí, můžete přidat do stravy Nutridrink, např. do jogurtu přidat Nutridrink Yogurt. Do různých kaší, které má tatínek rád přidávejte sušené mléko, sušená syrovátka (kvalitní zdroj bílkovin) nebo Sunar, či jinou dětskou kojeneckou výživu Nutrilon, sušená mléka Hami atd. Zkuste podávat ovocné přesnídávky s piškoty, různé dětské výživy s jogurtem či smetanou. Možná by tatínek i jedl dětské masové výživy (Nutricia, Alnatura...). Důležité je tento pokrm pěkně naservírovat. Můžete k tomu navařit těstoviny, udělat bramborovou kaši atd. Dbejte na dostatečný pitný režim, podávejte čaje, pitnou vodu, minerální vody.

nutriční terapeutka redakce dietologie.cz

Nenašli jste v poradně  odpověď na Váš problém? kontaktujte násnapište nám! Na vaše dotazy odpovídají zkušené nutriční terapeutky s praxí ve zdravotnických zařízeních.
revidováno dne 21.7.2011

Mohlo by Vás zajímat: