dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
/ Dietní výživa / Výživa dospělých / Potraviny živočišného původu v antioxidační obraně organismu

Potraviny živočišného původu v antioxidační obraně organismu

29.3.2009 15:53Antioxidanty získaly značnou vědeckou pozornost z důvodu jejich potencionálního léčebného využití. Četnými studiemi bylo prokázáno, že chrání organismus před poškozením, které způsobují volné radikály.

revidováno dne: 29.3.2009

Potraviny živočišného původu s antioxidanty
foto: redakce@dietologie.cz
Antioxidanty jsou obsaženy nejen v poživatinách rostlinného původu, ale také jsou obsaženy v poživatinách živočišného původu.

Rybí maso


Velký význam ve výživě mají ryby. Složení rybího masa je výrazně ovlivněno druhem, věkem, pohlavím, technologií chovu, lokalitou nebo ročním obdobím. Nutriční úroveň rybího masa vychází z jeho složení. Rybí maso je významným zdrojem selenu, zinku a mědi. Obsah zinku v sardinkách ve 100 g je 1,31 mg, v lososu 0,31 mg, v tresce 0,60 mg a ve sledi 0,53 mg. Tuňák v oleji obsahuje 0,91 mg zinku. Významným komponentem rybího masa je tuk, který obsahuje vitaminy rozpustné v tucích. Z antioxidačního hlediska je to vitamin A a vitamin E.

Vejce


Také vejce patří mezi poživatiny s velkým obsahem vitaminů a minerálních látek. S vitaminů jsou ve vejcích zastoupeny všechny vitaminy s vyjímkou vitaminu C. Ve žloutku je významný zejména vysoký obsah lipofilního vitaminů tokoferolu a retinolu. Minerální látky ve vejcích jsou reprezentovány hlavně vysokým obsahem zinku a selenu. Nejvíce diskutovanou složkou vajec jsou fosfolipidy, především lecithin.

Sýry


Další složkou výživy jsou sýry a sýrové pokrmy, které tvoří velkou část v lidské výživě. Nutriční složení sýrů závisí na použitém mléku a použité výrobní technologii. Nicméně platí, že se jednotlivé sýry navzájem liší obsahem minerálů a stopových prvků. Sýry obsahují vitaminy A, a částečně vitamin E, avšak záleží také na tučnosti. Jsou zajímavým zdrojem zinku a stopového prvku selenu. Tvrdý sýr obsahuje 1,83 mg zinku/100 g, sýr mozzarela 2,93 mg/100 g, sýr parmazán 3,80 mg/100 g a sýr tvarohový 0,42 mg/100 g. Obsah selenu v tvrdém sýru je 14,46 μg/100 g, v sýru mozzarela 16,93 μg/100 g, v parmazánu 18,0 μg/100 g a v tvarohovém sýru 10,22 μg/100 g.

Maso kuřecí, hovězí a vepřové


Hovězí, vepřové a kuřecí maso jsou významným zdrojem zinku, selenu a vitaminu A. Maso kuřecí obsahuje ve 100 g 19-30 μg selenu, 5-19 μg vitaminu A, 1-3 mg zinku. Koncentraci koenzymu Q10 můžeme zvyšovat příjmem vnitřností, zejména játra a ledvinky jsou na tento antioxidační element bohaté. Obecně však platí, že nutriční hodnoty masa závisí na způsobu chovu jatečných zvířat, na vlivu krmných dávek a složení krmiva, vyváženosti a techniky krmení.revidováno dne 29.3.2009
  Prohledat náš web:          ©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk
Neaktivni
Přezdívka:
Dotaz: