dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
/ Dietní výživa / Výživa dospělých / Jídlem proti nachlazení, prevence

Jídlem proti nachlazení

27.11.2011 13:05Přicházejí podzimní a zimní měsíce a to je obvykle čas, kdy přichází také nejrůznější onemocnění jako nachlazení, rýma, bolest v krku, chřipka, angína...

revidováno dne: 27.11.2011

Jídlem proti nachlazení
foto: redakce@dietologie.cz
Preventivně se můžeme bránit proti těmto nemocem různými tabletami, kapkami, šumivými vitamíny, ale stejnou službu nám mohou také poskytnout některé potraviny s potopudnými, močopudnými, antivirovými účinky. Některé potraviny mohou sloužit i jako (prostředky napomáhající uvolňování hlenů) nebo expektorancia (prostředky usnadňující odkašlávání). Tyto potraviny jsou po staletí ověřené, spousta lidí má své odzkoušené recepty, běžně se používají v lidovém léčitelství. Aspoň jednu z níže uvedených potravin máme doma, v období nachlazení a chřipek je máme vždy po ruce, můžeme je vyzkoušet, ještě předtím, než se zpravidla rozběhneme do lékárny pro různé tablety proti nachlazení které farmaceutické lobby podporují zvýšenou reklamou.

Česnek kuchyňský


Účinnou látkou česneku je biologicky neúčinný alliin (alylcystein), který se při poškození buněk enzymaticky štěpí na nepříjemně páchnoucí a biologicky silně účinnou česnekovou silici – alicin. Česneková silice má vynikající antibakteriální a antimykotické účinky a uplatňuje se při léčbě virových onemocnění, např. chřipky. Vhodná je připrava česnekové polévky, rozetřený česnek na topinkách, nebo přidávání čerstvého rozetřeného česneku do omáček, polévek, masových šťáv apod. Pro jeho palčivou, výraznou chuť není česnek vhodný pro šetřící dietu. Česnek je vhodný pro racionální dietu, dietu diabetickou, dietu redukční, dietu bezlepkovou.

Bez černý


Květ černého bezu je součástí řady léčivých čajů, odvar ze sušených květů rozpouští hleny, podporuje pocení a má močopudné a diuretické účinky. Snižuje horečku a mírní kašel. Odvar z černého bezu můžeme používat u všech typu diet.

Zázvor pravý


Zázvor má protizánětlivé účinky, může pomoci jako prevence proti rýmě, nachlazení, chřipce a pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích. Nejčastěji se pije závorový čaj. Můžete také čerstvý jemně nastrouhaný zázvor přidat do bylinkového čaje nebo nastrouhaný či na plátky nakrájený čerstvý zázvor zalít horkou vodou nechat vyluhovat a vypít. Velmi účinný je zázvorový čaj s medem. Zázvor je chuti ostré, výrazné až pikantní. Toto má na svědomí gingerol – aktivní složka zázvoru. Z těchto důvodů není zázvor vhodný pro šetřící diety, kdy je nutné šetřit zažívací trakt. Zázvor je vhodný pro dietu racionální, dietu diabetickou, dietu redukční, dietu bezlepkovou.

Křen selský


Křen již v malých dávkách usnadňuje odkašlávání a má mírný močopudný účinek. Křen působí preventivně nejen proti bakteriálním chorobám, ale i některým chorobám způsobeným viry. Křen je výborným zdrojem vitamínu C. Obsah vitaminů C je stejně vysoký jako u pomerančů a dvakrát vyšší než u citrónu. Jemně nastrouhaný křen můžeme jíst např. k omáčkám nebo přidat do horké polévky. Na uvolnění hlenu je účinný jemně nastrouhaný křen s medem. Tuto medicínu bychom měli užívat dvakrát až třikrát denně. Křen je vhodný pro racionální dietu, dietu diabetickou, dietu redukční, dietu bezlepkovou. Křen není vhodný pro dietu šetřící.

Med


Prospěšné účinky medu jsou známé po staletí. Med obsahuje vitamíny (vitamíny sk B, vitamin C, vitamin E), minerály (draslík, vápník, fosfor), antioxidanty, aromatické látky, silice, enzymy a další. Dle vědeckých dokladů má med baktericidní účinky (ničí některé bakterie) a antivirové účinky (ničí některé typy virů). Působí proti infekcím (rýma, chřipka). Med rozpuštěný v horké tekutině (v čaji) účinně rozpouští hleny. Velmi účinný a odzkoušený recept, který pomáhá při bolesti v krku je teplé mléko s rozpuštěným medem a máslem. Med je vhodný u všech typů diet, kromě redukční diety, diabetické diety a diety diabetické šetřící.

Zdroje literatury


  • [1] V.G.Rubcov, Zelená lékárna, vydavatel Edice Planeta, Lidové nakladatelství praha, /Malá řada, svazek 1/, ISBN 26-048-84
  • [2] Vlastní poznámky
  • revidováno dne 27.11.2011
      Prohledat náš web:          ©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk
    Neaktivni
    Přezdívka:
    Dotaz: