dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní, dietologická poradna / Onemocnění, nemoci / Ledvinové kameny, ledvinová kolika dieta

Ledvinové kameny, ledvinová kolika dieta

Icona

Dotaz

Vážení obracím se na Vás jako odborníky v této věci. Mám v ledvinách kameny weddellit a whewellit. Prodělal jsem koliku a chci tomu zabránit i odpovídající dietou. Můžete mě poradit fundovaně jak na to? Děkuji a jsem s pozdravem.

Josef, Litomyšl
Odpověd

Vážený pane, ledvinový kámen weddelit vzniká primární krystalizací z moči. Vyskytuje se často společně s ledvinovým kamenem whewellitem, který vzniká dehydratací weddellitu. Ledvinové kameny weddellit i whewellit patří mezi kalciumoxalátové kameny (kameny ze šťavelanu vápenatého). Velmi důležitý je pitný režim (min. 2 l tekutin denně, při fyzické námaze, nadměrném pocení, průjmech, pobytu v horkém prostředí, je třeba pít více). Je třeba zabránit tvorbě příliš koncentrované moči, jinak dochází k opětovnému tvoření kamenů. Je třeba pít průběžně během dne a to i v noci, protože i v noci tvoří ledviny moč. Doporučuji se napít před spaním a potom po každém nočním močení. Skladba tekutin má být pestrá. tj. střídat pitnou vodu se stolními vodami, minerálkami (větší množství alkalických minerálek), ovocnými čaji a šťávami, event nízkostupňovým pivem. Čistá pitná voda bez přísad by měla tvořit polovinu příjmu tekutin. Je třeba snížit příjem potravin bohatých na kyselinu šťavelovou (na max. 50 g denně), tj: špenát, červená řepa, rebarbora, pšeničné klíčky, otruby, čokoláda, instantní káva, ořechy, petržel, karob, čaj, vícestupňové pivo, jahody, celer, fazole, ostružiny, rybíz, maliny, angrešt, citrónová a pomerančová kůra, sójové výrobky (tofu, tempeh). Je třeba též omezit konzumaci rafinovaného bílého cukru a kuchyňské soli (větším solením se snižuje vylučování vápníku močí). Rovněž je doporučená snížená konzumace živočišných bílkovin (maso, masné výrobky, mléko, mléčné výrobky, vejce). Vitamín C jako doplněk stravy, je vhodné neužívat, zvyšuje tvorbu šťavelanů. Vhodná je hojná konzumace rozpustné vlákniny (ovoce, kromě ovoce bohatého na šťavelany), nerozpustná vláknina (celozrnné obilné výrobky, pšenice, ječmen, rýže, žito) je méně vhodná. Nerozpustná vláknina váže ve střevech vápník, který se vylučuje stolicí a méně močí. Děkuji za Váš dotaz a těším se na Vaše další případné dotazy nebo připomínky.

Evžena Janovská DiS z redakce@dietologie.cz

Nenašli jste v poradně  odpověď na Váš problém? kontaktujte násnapište nám! Na vaše dotazy odpovídají zkušené nutriční terapeutky s praxí ve zdravotnických zařízeních.
revidováno dne 5.2.2011

Mohlo by Vás zajímat: