transparent
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Obiloviny, Obilniny / Rýže

Rýže

23.10.2008 17:30Rýže, jako základní potravina patří mezi jednu z nejstarších obilnin. Patří mezi nejvýznamější plodinové komodity světa.

revidováno dne: 8.11.2008

Rýže bílá

Rýže bílá
foto: redakce@dietologie.cz

Původně byly známy dvě hlavní odrůdy rýže – rýže japonská a rýže indická. Lišily se od sebe tvarem zrna, přičemž indická rýže má krátké, oválné a širší zrno a japonská rýže má zrno dlouhé, tvaru tyčinky.

Dělení rýže podle konzistence


Rýže se podle konzistence se dělí na rýži moučnatou a rýži sklovitou. Rýže sklovitá má lesklé sklovité obilky, rýže moučnatá je charakteristická vysokým obsahem škrobu, dextrinu a cukru.

Dělení rýže podle technologické úpravy


Podle technologické úpravy dělíme rýži na loupanou, neloupanou a pololoupanou neboli natural. Loupaná rýže se vyznačuje tím, že zrno rýže je oloupané, tzn. že poslední vrstva zrna je obroušená, tím se odstraní obaly zrna – oplodí a osemení, čímž se odstraňuje také vrstva, která obsahuje vitaminy a minerální látky. Neloupaná rýže si po vymlácení ponechala plevy, tím si zrnka rýže zachovají vitaminy, minerální látky a vlákninu. O rýži natural se jedná tehdy, pokud je z neloupané rýže odstraněna pouze vnější vrstva, tzn. že má slupku.

Tržní rozdělení rýže


Rýže bílá, rýže Basmati, rýže parboiled, rýže jasmínová a rýže patna

Rýže bílá


je charakteristická tím, že jsou z ní odstraněny všechny obaly. Podle velikosti a tvaru se setkáváme s bílou rýží dlouhozrnou, střednězrnou a kulatozrnou.

Rýže Basmati


tato rýže je považována za nejkvalitnější rýži na světě. Charakteristická je tím, že má velmi úzká a jemně aromatická zrna. Nevýhodou je její vysoká cena. Na živiny bohatá je neleštěná, neloupaná přírodní celozrnná rýže Basmati. Po uvaření se zrna rýže navzájem nelepí a je jemná a sypká.
Rýže parboiled

Rýže parboiled
foto: redakce@dietologie.cz


Rýže parboiled


je to loupaná rýže, která je upravena speciální technologií. Prvním technologickým krokem k dosažení tohoto druhu rýže je to, že se rýže vakuuje, poté následuje namočení do horké vody a pak následuje opracování horkou vodou pod tlakem. Tím je dosaženo toho, že zrna na povrchu ztvrdnou a dojde ke zpevnění obilky. Zrna se tím po uvaření nelepí. Konečnou fází je leštění zrna.

Rýže jasmínová


charakteristická je tím, že má jemnou květinou vůni, podobá se rýži basmati, ale po uvaření se lepí. Je vhodná do nákypů, ale také k různým druhům masa.

Rýže patna


vyznačuje se štíhlými dlouhými zrnky. Technologicky bývá upravována jako rýže parboiled, po uvaření je sypká a suchá.

revidováno dne 8.11.2008

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Obiloviny, Obilniny / Rýže
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíAmarant dalšíPohanka obecná Obiloviny, ObilninyObiloviny, Obilniny
Reklama

Mohlo by Vás zajímat:

Rýžový moučník (recept)

Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: