transparent
Dietní výživa / Teorie / Vláknina

Vláknina

14.2.2010 13:59Vláknina patří mezi nevyužitelné polysacharidy, které nemají v lidské výživě přímou výživovou funkci, ale přesto jsou velice významné.

revidováno dne: 5.5.2010

Vláknina

Vláknina
foto: redakce@dietologie.cz

Vláknina zvyšuje objem požité potravy, upravuje střevní peristaltiku (posun potravy střevem), příznivě působí proti chronické zácpě, hemoroidům, střevním nádorům, může příznivě působit na hladinu krevního cholesterolu. Pozitivně ovlivňuje konzistenci, barvu a vzhled pokrmů.

Rozpustná vláknina


Mezi rozpustnou vlákninu patří část hemicelulóz (vláknina v kukuřici a pšenici), pektin (jablka, hrušky, broskve, rybíz, angrešt), rostlinné slizy, (psyllium). Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu.

Nerozpustná vláknina


Nerozpustná vláknina je celulóza (zelenina, otruby obilovin, vláknina z cukrové řepy), lignin (zdřevnatělé součásti rostlin). Nerozpustná vláknina ve střevě působí proti zácpě a jejím komplikacím (např. divertikulóza).

Doporučený denní příjem


Denní příjem vlákniny je cca 25 g/osobu. Doporučený příjem by měl být 30-35 g. Nevhodný příjem vlákniny je přes 50 g. Z praktického hlediska máme ve stravě cca 75 % doporučené potřeby vlákniny. Pokud chceme zvýšit množství vlákniny ve stravě, musíme zařadit do jídelníčku výrobky z celozrnné nebo tmavé mouky, hodně ovoce, zeleniny a brambory, zdravotně nezávadné otruby (kukuřičné, ovesné, rýžové), slunečnice, citrusová dřeň, luštěniny. Základní denní dávka vlákniny by měla být pokryta z požité přirozené stravy. Průmyslově vyráběné výrobky vlákniny by se měly použít při doplnění v mimosezónních obdobích, při redukčních, diabetických nebo bezlepkových dietách. Průmyslově vyráběnou vlákninou v tabletách je např. Bioaktivní vláknina (výrobce Pharma Nord ApS), Vláknina XXL nebo Psyllicol EXTRA.

revidováno dne 5.5.2010

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Teorie / Vláknina
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíSacharidy dalšíVitamín A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, K TeorieTeorie
Reklama
Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: