dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní, dietologická poradna / Onemocnění, nemoci / Dotazy o onemocnění žaludku / Dietní strava při zánětu žaludku u Helicobacter pylori

Dietní strava při zánětu žaludku u Helicobacter pylori

Icona

Dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké potraviny můžu jíst, mám-li zánět žaludku možná i bakterii Helicobacter Pylori. Mám problém s trávením a celkově jsem oslabená a unavená. Již 11 dní jím suchary, brambory, banány, rýži a vývary ze zeleniny bez oleje. Chtěla bych poradit, co můžu ještě jíst, aby tělo nabralo síly. Děkuji.

Jana, Jihlava
Odpověd

Dobrý den, Helicobacter Pylori je bakterie, která vyvolává zánět žaludku, duodena. Tato bakterie produkuje zásadité látky, které ji chrání před žaludečními kyselinami. Vzhledem k možnému výskytu bakterie Helicobacter Pylori by jste měla dodržovat nedráždivou, šetřící dietu, stravu, která tlumí žaludeční sekreci, tzn. nejíst kořeněná, nadýmavá jídla, přesolená jídla. Šetřící dieta je taková, kdy výběr potravin a technologická úprava šetří zažívací trakt po stránce chemické a po stránce mechanické. Ze stravy vylučte nadýmavou zeleninu a pro žaludek dráždivou zeleninu, cibuli, česnek, zelí, papriky, okurky, aj.. Dále nejsou vhodné celozrnné druhy pečiva (semínka a vláknina dráždí zažívací trakt). Strava by měla být, alespoň ze začátku připravena dohladka, rozmixována, vhodné jsou malé kousky. Ze začátku jsou vhodné obilninové kaše, ovocné výživy, rozmixovaná zelenina + dušené libové maso. Postupně lze do jídelníčku zařazovat povolený druh zeleniny dušený nebo vařený. Při přípravě pokrmů je vhodné mouku opéci nasucho na teflonové pánvi a poté ji 20–30 min. povařit v pokrmu. Je tak lépe stravitelnější. Při přípravě zapékaného pokrmu je dobré zapékací mísu uzavřít poklicí nebo alobalem, nebudou se nám tak na povrchu tvořit tvrdé kousky, které by mohly žaludek dráždit. Pokrmy nepřipravujte na oleji (opékání, opékání zprudka), ale tuk (buď kousek živočišného másla nebo rostlinný olej) je vhodné dávat až do hotového pokrmu, opět kvůli stravitelnosti. Dodržujte pravidelný pitný režim, vhodná je stolní voda, pitná voda, ředěné ovocné džusy, ovocné a bylinné čaje. Nevhodné jsou nápoje s CO2 (perlivá voda). Pokud budete mít zájem o jídelníčky, které šetří zažívací trakt (zejména žaludek), jídelníčky, ve kterých je omezen tuk, doporučuji Vám objednat si je na našich webových stránkách. Jídelníčky používejte v období klidovém (v období bez bolesti). Vše o dietě šetřící se dozvíte na našich webových stránkách. S pozdravem.

Bc. Hana Stavělová DiS z redakce dietologie.cz

Nenašli jste v poradně  odpověď na Váš problém? kontaktujte násnapište nám! Na vaše dotazy odpovídají zkušené nutriční terapeutky s praxí ve zdravotnických zařízeních.
revidováno dne 22.2.2013

Mohlo by Vás zajímat: