dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní, dietologická poradna / Diety / Bezlepková pauza, jak dlouho držet bezlepkovou dietu

Bezlepková pauza, jak dlouho držet bezlepkovou dietu

Icona

Dotaz

Dobrý den, byl jsem na vyšetření a zjistili mi, že netrávím lepek. Lepková strava mi ale nijak nedělala problémy, maximálně problémy s nadýmáním, proto jsem tomto ani nevěděl. Bylo mi doporučeno lepkovou stravu dočasně vysadit. Druhý měsíc držím bezlepkovou dietu, nadýmání ustalo, také jsem začal přibírat na váze, což dosud nebylo možné. Chtěl bych se zeptat, za jak dlouho budu moci začít jíst potraviny s lepkem? A jakým způsobem bych je měl do stravy začít zapojovat? Děkuji předem za odpověď. S pozdravem

Jan, Ivančice
Odpověd

Vážený pane, Doporučuji Vám držet bezlepkovou dietu do té doby, než opět začnete trávit lepek. Postupné zapojování potravin obsahujících lepek je individuální a závisí na zdravotním stavu nemocného a též na lékařských výsledcích. Z tohoto důvodu by Vám měl na tuto otázku dát odpověď Váš ošetřující lékař. Nové potraviny se přidávají postupně po malých dávkách, když nejsou potíže, přidává se dávka potraviny, při potížích je návrat k předchozímu dietnímu opatření. Nové potraviny nedoporučuji zkoušet večer, kvůli případným zdravotním potížím během noci. Hodnota tělesné hmotnosti mimo jiné závisí též na typu metabolismu, u každého jedince je jiný. Z Vašeho dotazu usuzuji, že bezlepkové obilniny způsobují nárůst Vaší tělesné hmotnosti. Doporučuji Vám jíst méně obilovin a brambor, ale o to více zeleniny, ovoce, libového masa, zvláště ryb, doporučuji též náhradu masa šmakoun (je vyrobena z vaječného bílku, chutná jako kuřecí maso a připravuje se stejným způsobem). Můžete se inspirovat recepty na našich stránkách např. zapečený šmakoun nebo plátky šmakouna na broskvích. Vhodné jsou též mléčné výrobky s nižším obsahem tuku, zvláště zakysané (zakysaná smetana, bílý jogurt, pomáslí, kyška, biokys, apod.). Z tuku Vám doporučuji používat zejména rostlinné tuky (měly by tvořit 2/3 z celkového příjmu tuků a 1/3 tuků by měla být živočišného původu), vhodné rostlinné tuky jsou roztíratelné rostlinné tuky, např. rama, rostlinné oleje (např. olivový, slunečnicový, řepkový, ale i jiné, např. lněný, apod.). Z obilovin jsou vhodné jáhly, pohanka, proso, rýže natural, kukuřice, kukuřičná mouka, rýžová mouka, amarant, sója, dále jsou vhodné všechny druhy luštěnin (hrách, čočka, fazole, cizrna) i brambory. Bezlepková bílá pšeničná mouka je méně vhodná, neobsahuje sice lepek, ale obsahuje pouze sacharidy (žádné minerály, vitamíny), byly by pouze jednou z příčin nárůstu Vaší tělesné hmotnosti. Doporučuji Vám nezapomínat na dostatečný pitný režim (1,5-2l tekutin denně) a pohybový režim dle Vaší fyzické kondice a zdravotního stavu. Děkuji za Váš dotaz a těším se a Vaše další případné dotazy nebo připomínky.

Evžena Janovská DiS z redakce@dietologie.cz

Nenašli jste v poradně  odpověď na Váš problém? kontaktujte násnapište nám! Na vaše dotazy odpovídají zkušené nutriční terapeutky s praxí ve zdravotnických zařízeních.
revidováno dne 6.3.2011

Mohlo by Vás zajímat: