dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní, dietologická poradna / Potraviny / Strava při kojení

Strava při kojení

Icona

Dotaz

Dobrý den, moje dcera má čerstvě narozené miminko, oba trpí na nadýmání, ikdyž se kojící matka snaží jíst naprosto dietně. Jaká zelenina kromě mrkve nezpůsobuje nadýmání a je pro ní a miminko zdravá a neškodná? Co například mléčná kukuřice? Děkuji předem za odpověď a poradu.

Jana, Kyjov
Odpověd

Vážená paní, je chvályhodné, že se Vaše dcera snaží jíst dietně, ale dovolím si upozornit, že její strava při kojení má obsahovat potřebné množství živin, vitamínů i minerálů, a to z toho důvodu, aby miminko dostalo vše potřebné v mateřském mléce, a nestrádalo nedoporučuji hubnutí při kojení. Nenadýmavé zeleniny není mnoho, kromě mrkve je to: ledový salát, hlávkový salát, římský salát, salát lolo bianco, salát lolo roso, čekanka, celer, petržel, rajče, špenát cuketa, brambory, může být i trochu hrášku, zelených fazolek, sladké kukuřice. Vaše dcera nemá zapomínat ani na konzumaci ovoce (nenadýmavé druhy): meruňky, broskve, nektarinky, borůvky, brusinky, jablka, banány, mandarinky, pomeranče, grepy. Potraviny potlačující plynatost: borůvky, brusinky, špenát (bez česneku), jogurt, kyselé jablko. Doporučuji Vaší dceři pít pravidelně fenyklový čaj (fenykl působí proti nadýmání a podporuje tvorbu mateřského mléka). Čaj z fenyklových plodů (nažek) je k dostání v lékarnách nebo prodejnách bylinek nebo v obchodních sítí některých drogerií (např. Droxi). Rovněž doporučuji, aby miminko bylo plně kojeno do ukončeného 6 měsíce věku, prospěje to nejen jemu, ale i matce (mateřské mléko má optimální složení živin, vitamínů i minerálů pro dítě, kojením se vytváří pevná psychická vazba mezi matkou a dítětem). Děkuji za Váš dotaz, přeji Vám mnoho radosti z vnoučátka a Vaší dceři i miminku pevné zdraví. Těším se na Vaše případné další dotazy nebo připomínky.

Evžena Janovská DiS z redakce@dietologie.cz

Nenašli jste v poradně  odpověď na Váš problém? kontaktujte násnapište nám! Na vaše dotazy odpovídají zkušené nutriční terapeutky s praxí ve zdravotnických zařízeních.
revidováno dne 15.10.2009

Mohlo by Vás zajímat: