dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Mlýnské a pekárenské výrobky / Těstoviny

Těstoviny

14.11.2008 11:35Podle zákona o potravinách 110/97, č. vyhlášky 333/97 Sb.pro mlýnské obilné výrobky, těstoviny, pekařské výrobky, cukrářské výrobky a těsta se rozumí:

revidováno dne: 18.4.2010

Výroba těstovin

Výroba těstovin
foto: redakce@dietologie.cz

  1. těstovinami potraviny vyrobené tvarováním nekynutého a chemicky nekypřeného těsta, připravených z mlýnských obilných výrobků, zejména z pšenice a pitné vody popřípadě jiných přídatných látek a potravních doplňků.
  2. těstovinami bezvaječnými těstoviny vyrobené pouze z mlýnských obliných výrobků, zejména pšenice
  3. těstovinami domácími těstoviny vyrobené ručně z pšeničných mlýnských obilných výrobků a čerstvých slepičích vajec nejméně 6 ks/kg mouky
  4. těstovinami celozrnnými těstoviny vyrobené z pšeničné celozrnné mouky
  5. těstovinami instantními těstoviny vyrobené speciálním technologickým postupem, které se pro konzumaci rehydratují ve vodě nebo jiné tekutině.


Výroba těstovin


Na výrobu těstovin se používá mouka z průsvitné tvrdé pšenice (Triticum durum), někdy i z pohanky. Zpracovává se na jemnou jantarově zbarvenou pšeničnou krupici – semolinu. Po smíchání mouky s vodou na těsto, se vytvoří hmota, která po vysušení vydrží teoreticky neomezeně dlouho.

Použití těstovin


Těstoviny jsou základní stravou Italů, v italské kuchyni nepostradatelné a mnohem oblíbenější než chléb a rýže. Těstoviny, italsky pasta, nebo přesněji pasta alimentarii

Dělení pasta alimentarii


  1. z průmyslově vyrobeného těsta - z mouky a vody - pasta secca - těstoviny suché, sušené
  2. čerstvé těstoviny z mouky a vajec- pasta all´uovo, pasta fatta, tzn. doma vyrobené těstoviny.


Pasta secca


je zpočátku pružné těsto z mouky, soli a vody, které se krájí, lisuje nebo tvaruje do nejrůznějších podob, velikostí a vzhledu, jako jsou trubky, stužky, spirály, mušličky, obloučky a kolečka, to umožňuje vytvářet různé kombinace.

revidováno dne 18.4.2010

Redukční jídelníček