dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní výživa / O bylinách / Rozmarýn lékařský

Rozmarýn lékařský

17.11.2009 14:42Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) už znali starověcí Římané, v latinském jazyce jeho jméno znamená „rosa moře“.

Autor článku: Evžena Janovská DiS


revidováno dne: 17.11.2009

Rozmarýn

Rozmarýn
foto: redakce@dietologie.cz

Tato stálezelená rostlina z čeledi hluchavkovitých roste v oblasti kolem Středozemního moře na suchých skaliskách na úrovni moře v podobě nízkých keříků. Má šedozelené listy, malé modré kvítky, krásnou vůni, ale velice silně aromatickou chuť. U nás ji lze pěstovat ve skleníku. Rozmarýn má jako stálezelená rostlina mimořádné postavení. Je symbolem lásky, manželství, smrti, ale i nepomíjivosti. Ve starověku se používal pro kultovní účely.

Léčivé vlastnosti


U nás se používá hlavně pro léčebné a kosmetické účely. V naší kuchyni se téměř nepoužívá kvůli své velmi intenzivní aromatické chuti. V oblasti Středozemního moře jsou již na jeho silně aromatickou chuť zvyklí. Přidává se v nepatrných dávkách (jinak je pokrm prostoupen velice intenzivní kafrovou vůní a stane se nepoživatelným do mas (pečených, grilovaných), zeleninových pokrmů, omáček, sýrů.

Rozmarýn v kosmetice


Rozmarýn se používá v kosmetice (např. Výroba parfémů) a pro léčebné účely. Zlepšuje krevní oběh, zvyšuje krevní tlak, má potopudné, močopudné, protizánětlivé účinky, posiluje nervovou soustavu, upravuje menstruaci. Vnitřně se smí užívat pouze v malých dávkách, ve větších dávkách je toxický. Zevně ho lze užívat ve formě silic do koupelí, vonných olejů, do aromalamp (aromaterapie) a ve formě lihu se natírá na kůži pro lepší prokrvení při bolestech svalů, revmatismu, artritidě, bolestech nervů.

Rozmarýn jako ozdoba


Rozmarýn je vhodný i jako výzdoba (výroba kytic, věnců, výzdoba svátečních stolů).

Použití při dietách


V dietoterapii nemá rozmarýn téměř žádné uplatnění. Lze ho použít pouze při dietách, u kterých jsou povoleny všechny druhy koření. Je to racionální výživa (dieta č. 3), diabetická dieta (dieta č. 9), dieta při dně, bezlepková dieta. Rozmarýn bych doporučila všem, kteří drží redukční dietu (pikantní koření sice povzbuzuje chuť k jídlu, ale rozmarýn svou vůní, která je příjemná do parfémů a intenzivní aromatickou chutí strávníka, který není zvyklý na jeho vůni i chuť od jídla spíše odrazuje). Z tohoto důvodu ho nedoporučuji ve výživné dietě (dieta č. 11).

Recepty z oblasti Středomoří


Pro milovníky kuchyně z oblasti Středomoří uvádím recept s rozmarýnem. Těm, kteří nejsou zvyklí na jeho intenzivní vůni a aromatickou chuť doporučuji ho nahradit bazalkou.

Recepty


Plněné lilky s rozmarýnem a krevety a pstruh na rozmarýnu a víně.

Zdroje literatury


  1. Nico Vermeulen, Encyklopedie bylin a koření, překlad PhDr. Petra Martínková, vydáno v roce 2004 v Čestlicích, 2. vydání-dotisk, vydavatel: Rebo Production s.r.o. ISBN 80-7234-169-3
  2. Aurélia Dugasová; Dionýz Dugas; Babiččiny bylinky; Ottovo nakladatelsví; vydáno v Praze v roce 2002; ISBN 80-7181-696-5
  3. Vlastní poznámky

revidováno dne 17.11.2009

Redukční jídelníček