dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
/ Dietní výživa / Semináře / Biopěstitel: Co jíš, mělo by tě také léčit

Klub Samari: Co jíš, mělo by tě také léčit

22.4.2012 16:12Klub zdraví Samari pořádal dne 7. března ve zlínské vegetariánské restauraci Prašád přednášku Josefa Košaře na téma „Co jíš, mělo by tě také léčit“.

revidováno dne: 22.4.2012

Přednášející biopěstitel Josef Košař v klubu Samari
foto: redakce@dietologie.cz
Josef Košař s manželkou vlastní soukromou farmu v Lukově u Zlína, jejíž hlavní činností je pěstování bio zeleniny. Na zahradě o rozloze cca 5 hektarů pěstuje hlavně zelí, salát hlávkový, fazole, mrkev, cibuli, pórek, celer, kopr, rajčata a další. Okrajovou činností je chov koz. Při pěstování zeleniny je hladen důraz na ekologické zásady. Pan Košař nepoužívá při pěstování ani ty ochranné prostředky, které jsou povolené v ekologickém zemědělství. Z toho důvodu tato zelenina může získat status jako bio zelenina. V roce 2011 byl tento pěstitel vyhlášen nejlepším ekologickým zemědělcem roku. Zeleninu pak prodávají na zlínském trhu Pod Kaštany a občas zavítají se svými výpěstky i na farmářské trhy, převážně na Moravě. Na trhu ve Zlíně najdete pana Košaře každý den kromě pondělí a neděli. Po dohodě je také možné si pro zeleninu přijet přímo na farmu a také si můžete přijet do Lukova farmu osobně prohlédnout.

Pěstování biozeleniny a ochrana před slimáky


Zeleninu na biofarmě pěstují pouze pod širým nebem, tzn. zelenina není pěstovaná ve sklenících nebo ve foliovnících. Široký sortiment biozeleniny je pěstován bez jakýchkoli chemických postřiků a umělých hnojiv. Košař se také zmínil o některých svých vlastních pěstitelských metodách. Proti zpomalení plísni bramborové používá velmi účinný postřik, který se připraví z kozího mléka a vody. Mezi listovou zeleninu vysévá kerblík, což je rostlina, která by měla odpuzovat plže, zejména slimáky. Slimáci jsou touto rostlinou částečně odpuzováni a tak je zelenina chráněna. Slimáky také na své zahradě pravidelně sbírá. Půda musí být v určitém ročním období vyživována. Výživu dodává Košař zkompostovaným hnojem nebo zaoráváním sena. Zaorané seno má však nevýhodu, že z něj vyrůstají různé druhy travin (plevel). Pravidelné ruční pletí záhodů je pro biopěstitele samozřejmostí.

Nebezpečná zelenina


Košař se také zmínil o zelenině, která může našemu zdraví ublížit. Má na mysli zeleninu, která vypadá na první pohled jako výstavní kus. Je to zelenina, kterou koupíme v obchodních sítích, velká krásná, barevná zelenina bez viditelných chyb na svém povrchu. S abnormálně výstavními kusy bylo jednoznačně během růstu prováděno něco jiného, než mělo. Jistě se Vám nejednou stalo to, že jste si koupili v obchodě např. rajčata, která když jste jedli, nebylo poznat, že jíte rajče. Zelenina nemá svoji výraznou chuť. Při vaření nevydává zelenina svoji charakteristickou vůni, je nelibého aroma – známka, že se zeleninou není něco v pořádku. V poslední době se stalo hodně případů, kdy si zákazník koupil v obchodě kopr, který vypadá sice jako kopr, ale při promnutí listu mezi prsty nevydává svoji chakteristickou vůni. Kopr nevoní nijak nebo připomíná vůni mrkvové natě. Takový kopr je známkou přehnojení. Přehnojená zelenina, rychle pěstovaná zelenina neprospívá našemu zdraví. V plodech této zeleniny zůstává velké množství chemických látek, pesticidů, dusičnanů. Při konzumaci špatné, nemocné zeleniny je velká pravděpodobnost, že se nám naše zdraví zhorší. Tato  zelenina je v nabídce především v zimě a časně z jara, kdy je dovážena zdaleka a nahrazuje absenci zeleniny vypěstované u nás.

Kontrola nežádoucích látek i u BIO potravin


Na zlínském trhu odebírá zemědělská a potravinářská inspekce vzorky zeleniny na vyšetření pesticidů a jiných rezidují. Vzorky odebírá samozřejmě i u zeleniny biopěstitelů. Výsledky nežádoucích látek v zelenině pana Košaře jsou v povolené normě.

Recept na životní energii


Pěstitel je velmi pozitivní člověk, ke své práci přistupuje taktéž velmi optimisticky a s velkým elánem. I přes jeho vyšší věk vypadá stále svěže a mladě. Jak sám Košař tvrdí, pokud nebude člověk mít zdravou a optimistickou mysl, bude mít na duši černé myšlenky, bude mít neustále špatnou náladu, může jíst zdravou bio zeleninu od rána do večera, ale jeho zdraví to nijak neprospěje.

BIO bedýnky


Pěstitel bude svoji prodejní činnost rozšiřovat o tzv. bio bedýnky. Navázal kontakt s majitelem farmy ze sousední vesnice. Tato farma zajišťuje distribuci kvalitních potravin od výrobců přímo ke spotřebiteli.revidováno dne 22.4.2012
  Prohledat náš web:          ©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk
Neaktivni
Přezdívka:
Dotaz: