dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní, dietologická poradna / Onemocnění, nemoci / Systémový lupus a dieta (SLE)

Systémový lupus a dieta (SLE)

Icona

Dotaz

Dobrý den, jsem sledována na hematologii s onemocněním systémový lupus erythematodes, SLE, u prof. MUDr Kvasničky, ale vzhledem k tomu, že v čekárně je vždy mnoho pacientů, tak nemohu zdržovat s vyzvídáním týkajícím se životního stylu. A tak bych ráda dostala doporučení, jaké potraviny a aktivity bych měla v současném životě vyzvedávat a čeho se varovat při mém výše uvedeném onemocnění. Ráda přijmu dobrou radu, abych nezavdala příčinu ke zhoršení stavu, nyní převážně kožního. Nechci dospět k tomu, aby byl postižen některý životně důležitý orgán. Za rady děkuje a hezký den přeje.

Eva, Soběslav
Odpověd

Vážená paní, systémový lupus erythematodes SLE je autoimunitní onemocnění, které je charakterizováno tvorbou protilátek proti strukturám buněčného jádra. Příznaky jsou velmi pestré, mezi nespecifické příznaky patří horečka, snížení tělesné hmotnosti až kachexie (vyhublost), únavnost. Mezi specifické příznaky patří orgánové postižení - postižení kůže, kloubů, plic, srdce, ledvin, centrálního nervového systému, krevních buněk a cév. Prognóza je dána hlavně přítomností orgánového postižení. Dieta je dle příznaků - postižení srdce, plic, ledvin, snižování tělesné hmotnosti, apod. V případě absence orgánového postižení je nevhodnější racionální strava-tj. běžná, pestrá, vyvážená strava s dostatkem bílkovin, sacharidů, tuků, vlákniny, vitamínů, minerálů, která odpovídá zásadám zdravé výživy. Doporučuji jíst často menší porce (5x denně), poměr bílkoviny:tuky:sacharidy v % = 20:30:50. Hlavní část stravy tvoří polysacharidy-obiloviny a výrobky z nich (upřednostňují se celozrnné výrobky) a brambory, na druhém místě je ovoce a zelenina (500 g denně). Na třetím místě je maso - všechny druhy libového masa, ryby (min. 1X týdně) mohou být i tučné (rybí tuk má pozitivní vliv na organismus), vejce, mléko a mléčné výrobky (polotučné), vhodné jsou zakysané mléčné výrobky - mají pozitivní vliv na střevní mikroflóru, střevní peristaltiku a imunitu. Tuky mají tvořit 30% z celkového množství přijaté energie - 1/3 živočišných tuků, 2/3 rostlinných tuků. Sladkosti konzumovat co nejméně. Doporučují se sladká jídla s ovocem.(žemlovka, ovocné knedlíky, palačinky, apod.). Vhodné jsou bezmasé zeleninové pokrmy, náhrady masa - sójové maso, šmakoun, klaso, robi, různé bylinky a natě - inspiraci najdete na našich webových stránkách. Doporučuji zpestřit Váš jídelníček různými semínky a ořechy, ale v malém množství-jsou tučné. Chuť na sladké lze uspokojit ovocem, cereáliemi s jogurtem a ovocem, sladkými jídly, moučníky z tvarohového a piškotového těsta s ovocem. Jste-li léčena kortikoidy, doporučuji omezit solení (prevence hypertenze) a sacharidy (prevence diabetu). Doporučuji nezapomínat na pitný režim, pohybovou aktivitu a ochranu před slunečním zářením (ochranný oděv - např. Dlouhé rukávy, klobouk, ochranný krém min. Faktor 50 - (ochrana před UV zářením) - krém s UV filtrem). Děkuji za Váš dotaz a těším se na Vaše další případné dotazy nebo připomínky.

Evžena Janovská DiS z redakce@dietologie.cz

Nenašli jste v poradně  odpověď na Váš problém? kontaktujte násnapište nám! Na vaše dotazy odpovídají zkušené nutriční terapeutky s praxí ve zdravotnických zařízeních.
revidováno dne 2.6.2010

Mohlo by Vás zajímat: