dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Obiloviny, Obilniny / Amarant

Amarant

3.5.2003 15:11Amarant, neboli laskavec je rostlina z čeledi laskavcovitých, Má zhruba 60 odrůd, z nichž většina roste v Americe, kde má svůj původ.

revidováno dne: 17.4.2010



Historie


Amarant je spojován s Indiány. Pochází z drsných podmínek vysokohorských oblastí Jižní Ameriky. Zmínky o pěstování amarantu nacházíme již 4 000 let před naším letopočtem. Sklizeň amarantu byla pro Indiány slavností, na které se podílely celé vesnice. Indiáni věřili v zázračnou sílu pokrmů z amarantu, cenili si jej více než zlata, nazývali jej “nesmrtelným” a uctívali ho jako dar bohů. Španělští kolonizátoři po dobytí říše Inků vydali dokonce zákaz pěstováni amarantu z důvodu jeho posvátného uctívání. A tak amarant upadl obecně v zapomnění, tajemství pěstování však zůstalo zachováno mezi lidovými vrstvami, a tak tuto báječnou rostlinu můžeme znovu po téměř šesti tisíci letech využít.

Pěstování


Amarantové zrno je svým složením mimořádné, nutričně obohatí potraviny o chybějící látky. Velkou předností amarantu je jeho mimořádná odolnost vůči extrémním klimatickým podmínkám, zejména vůči suchu a nenáročnost na kvalitu půdy. Amarant se již několik desítek let pěstuje ve větším rozsahu zejména v Jižní Americe, v Asii, Austrálii a na Novém Zélandě. Jsou i odrůdy, které se pěstují i pro listy jako zelenina. Některé odrůdy se v posledním desetiletí pěstují i v České republice.

Složení


Bílkovina amarantu má strukturu, která je málo antigenní, proto je pravděpodobnost vzniku alergie na amarant nízká - ve srovnání např. se sójou. V zrnu amarantu je nízký obsah prolaminů, alfa gliadin není v zrnu obsažen vůbec a lze ho využívat při bezlepkové dietě. Ve větším množství obsahuje amarant aminokyseliny - lyzin, leucin, isoleucin a tryptofan, které nejsou v ostatních obilovinách dostatečně zastoupeny. V zrně amarantu je obsaženo jen minimum jednoduchých cukrů, které jsou pro lidské tělo nevýhodné z hlediska dlouhodobé výživy. Jednoduché cukry se rychle vstřebávají ze střeva a vedou k rychlému vzestupu krevního cukru a hladiny inzulínu. Zrno amarantu obsahuje 15 % vlákniny. Vláknina snižuje hladinu cholesterolu, snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku. Je důležitá v prevenci a léčbě zácpy. Amarant je bohatý na velký obsah nenasycených mastných kyselin, (zvláště kyseliny linolové a olejové, (které snižují hladinu cholesterolu v krvi.) Amarantový olej obsahuje 6-7 % skvalenu, látky zůčastňujících se důležitých metabolických pochodů v organismu se silně antioxidačními účinky. Amarantové zrno obsahuje vitaminy řady B, hlavně B1 a B2, dále vitamin E a C. Mimořádný je obsah železa ve srovnání s jinými rostlinami a také vápníku. Dále je bohatě zastoupen hořčík, draslík, fosfor, zinek, měď.

Doplněk stravy


Čistý amarantový olej je v USA v kategorii klinicky odzkoušených léků. Koncentrát amarantové vlákniny je velice kvalitním potravinovým doplňkem v porovnání s jinými vlákninami, pro vysoký obsah přírodních minerálních látek a bezlepkovost. Amarant je tedy vhodným doplňkem potravin především u zdravé populace, ale lze jej využít i u některých skupin pacientů k dietě, či preventivní léčbě.

Využití


Z amarantu tedy můžeme vařit, péct přidávat do řady tradičních potravinářských výrobků. Podle potřeby je možné připravit směs amarantové a pšeničné mouky tak, aby získaný produkt obsahoval co nejkvalitnější bílkovinu.

revidováno dne 17.4.2010

Redukční jídelníček