dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní, dietologická poradna / Jak zhubnout / Dlouhodobá nadváha

Dlouhodobá nadváha

Icona

Dotaz

Dobrý den, nesjpíš budu jedna z mnoha dotazovatelek na toto téma: celoživotně se peru s dlouhodobou nadváhou. Je mi 27 let, měřím 173 cm a v současné době vážím 78 kg. To je ale moje "šíthlé" období. Už jako dítě jsem byla buclík. Moje první dietní hubnutí nastalo asi ve 14–15 ti letech, kdy jsem si uvědomila, že jsem tlustá a začala to řešit drastickou dietou. Už ani nevím z kolika kg jsem zhubla na 54 kg. Během cca 4 let jsem cca 20 kg zase nabrala zpátky a přibírala dál. Skončilo to skoro u metráku, kdy jsem stresovým vypětím v roce 2005 a 2006 zhubla na 79 kg. Pak to zase pomalu stoupalo a v roce 2009 jsem z cca 92 kg začala hubnout za přispění léku Meridia. Prohubla jsem se na cca 74 kg. Tuto váhu jsem si dloouhodobě držela doteď, ale nyní mám pocit, že začínám opět nekontrolovatelně, pomalu ale jistě, přibírat. Nemám pocit, že bych nějak změnila svůj redukční jídelníček. Váha ale leze nahoru. Zatím to jsou jen 4 kg, ale já už z toho začínám být dost zoufalá. Nechci být zase tlustá a prát se s dlouhodobou nadváhou. Ani se 74 kg nejsem žádná Twiggy. Ráda bych ještě méně, tak 65 kg. Hlavně, ať to nestoupá... Mám pocit, že už jsem se možná dostala do toho stádia, kdy tloustnu tzv. z podvýživy. Kromě ryb nejím žádné maso (jsem takřka vegetarián z přesvědčení). Jím hodně zeleniny. Pečivo pouze snídám. Přílohy nejím téměř vůbec. Ani nemám pocit, že bych jedla nějaké velké množství potravy. Bohužel jsem alergik na mrkev, jablka, celer, hrách, některé ořechy, soju, třešně – vše v syrovém stavu. Po lehké tepelné úpravě mohu (křížová alergie na pyl břízy). Do jídelníčku zařazuji vzhledem k absenci masa alespoň mléčné výrobky – mléko, jogurty, kysané mléčné nápoje, tvaroh, sýry všeho druhu. Mám sedavé zaměstnání. Nikdy jsem nebyla žádný aktivní sportovec, ale snažím se hýbat se, hlavně chůze. Snažím se chodit pěšky, co to jde. O víkendech a větším volném čase (myšleno ne po pracovní době) jsem vášnivý turista. Prosím, zda byste mi mohli alespoň naťuknout nějaký tip na jídelníček, skladba, množství a zohlednit moji dlouhodobou nadváhu... Nebráním se ani návštěvě výživového odborníka. Ve svém okrese a okolí jsem však žádného nenalezla. Můžete prosím doporučit? Podařilo se mi najít pouze komerční odkazy, kde by mi do dietního jídelníčku zařadili nějaké jejich výrobky. Moc děkuji za radu.

Petra, Most
Odpověd

Dobrý den Petro, začnu od konce. Zkuste kontaktovat nutričního terapeuta (terapeutku) v některé z nemocnic s žádostí o radu či nějaký další kontakt. Chcete-li si udržet dobré zdraví a přijatelnou hmotnost, je třeba si uvědomit, že dodržování nějakého režimu je dlouhodobou celoživotní záležitost a proto to nesmí být žádný drastický režim či drastická dieta. Pravděpodobně patříte mezi lidi, které budou mít sklony přibírat. Někdy je to snad i lepší, protože takový člověk si lépe uvědomí, že je potřeba se o svoji tělesnou schránku starat . Mnohdy je zdravější člověk s pár kily navíc než leckterý hubený, žijící nezdravě. Určitě by stálo za to, zkonzultovat s někým osobně Váš jídelníček, aby se vychytaly případné chyby. Vypadá to, že povědomí o vhodné stravě máte. Proto shrnu jen ta nejdůležitější pravidla: omezit konzumaci sladkostí, vyloučit přepalované tuky (smažené), jíst co nejvíce zeleniny. S tím souvisí zvýšený příjem vlákniny, pomáhající při hubnutí. Nejíst v podnicích "fast food". Nejíst těsně před spaním. Nepřejídat se a jíst v pravidelných dávkách. Správně zařazujete do jídelníčku ryby (vhodné jsou hlavně mořské 2–4 x týdně). U mléčných výrobků pozor na plnotučné a slazené varianty. Ideální je bílý jogurt či kysané nápoje s prospěšnými bakteriemi. Dále je vhodná vaječná bílkovina např. ve formě produktu Šmakoun případně tofu (sojová bílkovina). Doporučuji také použití olivového oleje, např. jedna lžíce do zeleninového salátu. Je dobré si připomenout pravidelný pitný režim (neslazených! nápojů). Ve Vašem případě bych se soustředila na fixování návyků racionální stravy a pravidelný pohyb než na redukční dietu. Myslím, že největší problém se stagnací hmotnosti (nebo i plíživý nárůst) je v omezeném pohybu během pracovního týdne. Zkuste zařadit navíc (dle možností 1–2 x týdně) další sportovní aktivitu vytrvalostního charakteru střední intenzity v délce trvání kolem 45–60 min. Může to být například pomalý běh, ostřejší chůze, jízda na rotopedu apod. Důležité je udržet zvýšenou tepovou frekvenci. Při běžné chůzi není většinou tepová frekvence dostatečně zvýšena (co se týká většího spalování. Jinak je to aktivita výborná a zdraví prospěšná). Přeji mnoho úspěchů. Dle Vašeho zájmu si můžete objednat redukční jídelníčky. Jídelníčky mají kód REDUKCE-2, REDUKCE-3, REDUKCE-7 a REDUKCE-8. Obsahuje rozpis stravy a receptury jednotlivých pokrmů.

Ing. Anna Jermářová

Nenašli jste v poradně  odpověď na Váš problém? kontaktujte násnapište nám! Na vaše dotazy odpovídají zkušené nutriční terapeutky s praxí ve zdravotnických zařízeních.
revidováno dne 4.11.2012

Mohlo by Vás zajímat: