dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní, dietologická poradna / Jak zhubnout / Vliv správného výběru svačiny na metabolismus

Vliv správného výběru svačiny na metabolismus

Icona

Dotaz

Dobrý den, psala jsem Vám před časem dotaz ohledně jojo efektu a chci Vám opožděně moc poděkovat za Vaši odpověď. Všechny zásady zdravého stravování myslím dodržuji tak, jak jste psala. Přesto jsem se nevyhla mírnému zvýšení váhy po té, co jsem začala více jíst, někdy mám tendence toho sníst více najednou i když ničím zvlášť nezdravým, když je to navečer a je to například ovoce nebo oříšky, nějak se to projeví. Chodila jsem ráno běhat každý druhý den na asi 20–30 minut a počítala jsem s tím, že mi to pomůže urychlit metabolismus, ale nebylo to vůbec k ničemu. Přibrala jsem již asi 3 kg a ráda bych nyní znovu alespoň 2 kg shodila. Měla bych otázku ohledně svačin a moc by mi pomohlo kdybyste mi poradila. Vím že je dobré jíst pravidelně cca po 3 hodinách aby se udržoval metabolismus. Zajímalo by mě, jestli se jako taková svačina počítá například melta s dvěma lžičkami sojového mléka a jednou lžičkou medu o kal. hodnotě cca 90 kcal, i když to v podstatě není jídlo, ale energie ke spalování ano. Na druhou stranu jestli takto jako svačina funguje 100 g salátové okurky, která je menší porcí zdravého jídla ale má kalorickou hodnotu jen asi 15 kcal, tedy nedodá v podstatě téměř žádnou energii. Což je u hubnutí na zasycení dobré, ale nevím, jestli tak pomůže udržet metabolismus aktivní. Další věc, na kterou bych se chtěla zeptat je, jak rychle si asi tělo navykne na snížený příjem kalorií. Podle pozorování tuším že moje spotřeba kalorií je nyní asi okolo 1300 kcal denně, jelikož když přijímám víc tak přibírám na váze. Pokusila jsem se snížit denní příjem asi na cca 800–1000 kcal ale po týdnu jsem na váze měla asi jen o 0,3 kg méně. Chtěla bych se pokusit snížit příjem na 600–800 kcal, ale mám obavy aby si moje tělo opět nenavyklo na nízký příjem a nemusela jsem pak jíst už napořád ještě méně než nyní, abych nepřibrala. Někde jsem četla, že je dobré po dietě začít přidávat asi 100 kcal každých 14 dní, pomůže mi to takto dostat se znovu na alespoň 1300 kcal denně bez přibírání? Nebo se po další dietě můj metabolismus zase o něco sníží a budu muset jíst ještě méně než teď? Předpokládám, že bych držela takovouto dietu asi 3–4 týdny. Momentálně vážím okolo 50 kg a měřím 162 cm, je mi 23 let. Nejsem velký sportovec ale snažím se alespoň hýbat, chodit na procházky atd.. Moc Vám předem děkuji za odpověď a chci Vám říct jak hezké je od Vás, že takto zdarma radíte a pomáháte lidem. V září nastupuji na studium nutričního poradenství a ráda bych také jednou pomáhala lidem s hubnutím apod.. Přeji krásný den, s pozdravem.

Zuzana, Měkník
Odpověd

Dobrý den, děkujeme, že Vám naše poradna pomáhá. Melta se dvěma lžičkami sójového mléka Vám dodá tekutiny, výživné látky jako rostlinné bílkoviny a tuky, ale jako svačinu bych toto nepovažovala. Jsou to tekutiny, které projdou zažívacím traktem, ale nezasytí Vás. Pak se může stát, že za chvíli po takové "svačině" dostanete hlad. Místo toho je vhodnější např. míchaný tvaroh nebo jogurt nebo kefírový nápoj nebo již zmiňovaná melta, mléko + 10 g kukuřičný chlebíček nebo 10 g rýžový chlebíček apod.. Okurka a další zelenina je jako svačina vhodná, protože většinou obsahuje vlákninu, která organismus na chvíli zasytí. Za den by jste měla sníst 5 porcí ovoce a zeleniny, takže se takovou okurkovou svačinou doplníte množství požadovaného množství ovoce a zeleniny. Musím však dodat, že každý organismus a každý metabolismu je jiný, někdo Vám řekne, že po okurce či po jablku na svačinu má ještě větší hlad než měl předtím. Nejde takhle určitě kategorizovat, co je vhodné a co není vhodné na svačinu. Můžeme Vám to pouze doporučit a Vy sama poznáte, jestli je to pro Vás vhodné či nikoli. Přijatá energie v množství 800 kcal (3360 kJ), je velmi malá. Takovou redukční dietu dodržují lidé, kteří mají vysokou obezitu, lidé v nemocnici, kteří jsou dle svého zdravotního stavu ležící, nevydávají přes den žádnou energii, nebo pacienti, kteří mají před operací (např. bandáž žaludku apod).. Vám jako mladé, zdravé slečně či paní, která má BMI (body mass index) 19, doporučuji normální racionální zdravou stravu a pokud jste menší postavy a máte pocit, že přibíráte po jakémkoli jídle, které sníte a že se Vám tuky ukládají více a jsou vidět, vynechte a již vůbec nejezte potraviny, které jsem Vám popsala níže v prvním emailu (sladké koláče, buchty, cukrovinky, zmrzliny, bonbóny, sušenky, keksy, brambůrky, jídla z fast foodů...). Tělo si na nízký příjem energie zvykne, nedá se říci za jak dlouho. Na druhou stranu však začne s přijatými tuky hodně šetřit a začne je ukládat ve formě zásob jako zásobní energii. Toto může vést k nárůstu tělesné hmotnosti a ještě Vám budou chybět důležité vitamíny a minerály. Pokud budete chtít rozebrat Váš jídelníček s nutriční terapeutkou osobně, budeme otevírat v nejbližší době nutriční poradnu. O fungování poradny se dozvíte na našich stránkách. S pozdravem.

Bc. Hana Stavělová DiS z redakce dietologie.cz

Nenašli jste v poradně  odpověď na Váš problém? kontaktujte násnapište nám! Na vaše dotazy odpovídají zkušené nutriční terapeutky s praxí ve zdravotnických zařízeních.
revidováno dne 22.2.2013

Mohlo by Vás zajímat: