transparent
Dietní výživa / Teorie / BMI kalkulačka, BMI index

BMI kalkulačka

12.3.2011 13:41BMI (Body Mass Index) je hmotnostní index, kterým se zjišťuje výšková proporcionalita. BMI slouží k orientačnímu zjištění množství tuku v organismu.

Autor článku: Evžena Janovská DiS, nutriční terapeut


revidováno dne: 12.3.2011

BMI Kalkulačka

BMI Kalkulačka
foto: redakce@dietologie.cz

K výpočtu BMI je třeba znát pouze výšku (v cm) a tělesnou hmotnsot (v kg). Jednou z definic obezity je nadměrné uložení tuku v organismu. Fyziologický podíl tuku v organismu je u žen 25–30 %, u mužů 20–25 %. BMI slouží pouze k orientačnímu zjištění množství tuku v organismu, protože přesně neodráží podíl tuku a svalové (beztukové) hmoty. Např. sportovci provozující silové sporty budou mít vysoké hodnoty BMI, ale přesto nebudou mít ani nadváhu ani nebudou obézní, protože v jejich organismu nedošlo ke zmnožení tuku, ale svalové hmoty. Svaly jsou těžší než tuky, ale mají větší hustotu (tuk má hustotu 0,95 g na centimetr krychlový, ale svalová hmota má hustotu 1,05 g na centimetr krychlový) a tím i menší objem (při stejné váze mají cca o 11 % menší objem než tuky). Svaly jsou pevné, zatímco tuky tvoří měkké „načechrané polštáře“. Při redukci tělesné hmotnosti svaly rostou pod tukovou vrstvou. Výsledkem je vyšší objem i vyšší tělesná hmotnost, ale pouze krátkodobě.

Hodnoty BMI – klasifikace tělesné hmotnosti


  • Podvýživa = BMI 18,4 a méně
  • Normální hmotnost = BMI 18,5 – 24,9
  • Nadváha = BMI 25 – 29,9
  • Obezita 1. stupně (mírná) = BMI 30 – 34,9
  • Obezita 2. stupně (střední) = BMI 35 – 39,9
  • Obezita 3. stupně (morbidní) = BMI 40 a více


Doplňující vyšetření pro určení množství tuku v těle


K určení podílu tuku organismu nestačí pouze znát hodnotu BMI. Jako doplňující vyšetření se používá měření obvodu pasu a boků (v cm). Měření obvodu pasu a boků patří spolu s měřením výšky tělesné hmotnosti a měření kožních řas k antropometrickým vyšetřením. Měření obvodu pasu a boků se provádí krejčovským metrem. Obvod pasu se měří uprostřed vzdálenosti hřebenem kosti kyčelní a spodním okrajem posledního žebra. Měření obodu boků se provádí v úrovni maximálního vyklenutí hýždí. Oboje měření se provádějí v horizontální rovině. Obvod pasu u žen nad 80 cm a u mužů nad 94 cm znamená zvýšené riziko zdravotních komplikací, obvod pasu u žen nad 88 cm a u mužů nad 102 cm znamená výrazné riziko zdravotních komplikací. Poměr pas/boky charakterizuje typ obezity. Jsou známy dva typy obezity: androidní typ (mužský, typ jablko), u tohoto typu obezity je tuk kumulován především v oblasti břicha, a gynoidní typ (ženský, typ hruška), u tohoto typu obezity je tuk kumulován především na hýždích a končetinách. Riziko zdravotních kompikací je úměrné obvodu pasu a poměru pas/boky. Poměr pas/boky u žen větší než 0,85 a u mužů větší než 1 znamená androidní typ obezity, který je rizikový z hlediska zdravotních komplikací. Dalším doplňujícím antropometrickým vyšetřením je měření kožních řas. Měří se kaliperem kožní řasa nad tricepsem (většinou na levé paži (u ruky, která není dominantní=kterou nepíšeme), paže má být uvolněná a ohnutá do úhlu 90 stupňů) a kožní řasa nad lopatkou.

Co je BMI kalkulačka


BMI (index tělesné hmotnosti) se vypočítá podle vzorce, pro jeho výpočet je třeba pouze znát tělesnou výšku (v cm) a tělesnou hmotnost (v kg). Není ale potřeba znát vzorec, ani mít s sebou kalkulačku. K výpočtu BMI slouží Bmi kalkulačka. Jedná se o prgram, který spočítá hodnotu BMI podle příslušného vzorce, stačí pouze zadat hodnotu tělesné výšky (v cm) a hodnotu tělesné hmotnosti (v kg) a BMI kalkulačka okamžitě vypočítá hodnotu BMI. BMI kalkulačku není třeba nijak hledat, nachází se totiž na každé naší webové stránce.

Informace o tukové vrstvě


Jedna tuková buňka je docela velká, měří cca 100 mikrogramů, v těle se jich nachází kolem 40 miliónů. V tukové buňce (adipocytu) se nachází jedna velká kapka tuku, která vyplňuje téměř celou buňku. Je tvořena mastnou kyselinou chemicky navázanou na glycerol. Po konzumaci potravy s obsahem tuků dochází v trávicím traktu ke štěpení tuků na základní stavební jednotky (mastné kyseliny a glycerol), jsou vstřebány stěnami tenkého střeva do krve, odkud je přijmou tukové buňky. Nejsou-li spáleny pohybovou aktivitou, jsou uloženy do tukových zásob. Vytváření tuků (lipogenze) je řízena hormonem inzulínem. Odbourávání tuků je řízeno hormonem adrenalinem, ale pouze při pohybové činnosti. Tuky si organismus opatřuje též přeměnou sacharidů, které nebyly v organismu spáleny. Příjem sacharidů zvýší hladinu glukózy v krvi (sacharidy se v trávicím trkatu štěpí na glukózu), a následně slinivka břišní vyloučí hormon inzulin, kterým se dostane glukóza do buněk tkání a zároveň se sníží hladina glukózy v krvi. Buňky tak získají ze sacharidů energie, jsou-li svaly v činnosti, energii ze sacharidů spálí (menší množství sacharidů spálí i mozek, ale nejde o velké množství), jinak jsou přeměněny na tuk, který je uložen do tukových zásob.

BMI kalkulačka a obezita


BMI kalkulačka okamžitě vypočítá hodnotu BMI a urči, zda se jedná o podváhu, normální hmotnost, nadváhu nebo některý ze 3 stupňů obezity. Obézní jedinci mívají zkreslené vnímání svého těla, když jim BMI kalkulačka vypočítá vysokou hodnotu BMI, tvrdí, že mají hodně svaslové hmoty a přitom právě obázní jedinci jsou mistři v úspornosti pohybů, dokáží při každé činnosti udělat co nejméně pohybů, fyzickou aktivitu nemívají v oblibě do chvíle, kdy se rozhodnou zatočit s obezitou a udělat něco pro své zdraví i svoji postavu. BMI kalkulačka pomáhá upozorňovat na obezitu. Je třeba si uvědomit, že obezita není pouze kosmetická vada, ale též zátěž pro organismus, tuková tkáň produkuje více než 100 různých látek, např. zánětlivých látek, hormonů a je skladištěm toxických látek, které nejsou vyloučeny organismem. Obezita nese s sebou riziko různých onemocnění, artrózu při obezitě, kardiovaskluární onemocnění (onemocnění srdce a cév), onemocnění pohybového aparátu, diabetes mellitus 2. typu, velkou nadváhu BMI 38 aj.

Několik informací na cestě za zdravím a lepší postavou


Obézní jedinec než začne s redukcí své tělesné hmotnosti, si musí uvědomit, kde udělal chybu, jejímž výsledkem je obezita, a tu chybu odstranit. Tělesnou hmotnost hodně ovlivňuje typ metabolismu, který je u každého jedince jiný. Některé hormony mohou být brzdou při redukci tělesné hmotnosti, např. inzulin brzdí odbourávání tuků. Ale naopak hormony glukagon, růstový hormon, stresové hormony (katecholaminy) aktivují enzymy lipázy, které odbourávají tuk. Hormon adrenalin pomáhá odbourávat tuk, ale pouze při fyzické aktivitě. Minerál zinek může pomoci při redukci tělesné hmotnosti tím, že brzdí enzym aromatázu, která přeměňuje androgeny (mužské pohlavní hormony) na estrogeny (ženské pohlavní hormony) a výsledkem je nárůst prsou i u mužů. Hormon serotonin (hormon štěstí) signalizuje tělu pocit sytosti, jeho hladinu zvyšuje strava bohatá na bílkoviny, procházka v přírodě. Hormon ghrelin (hormon hladu) je produkován žaludeční sliznicí a vyvolává pocit hladu. Žaludeční sliznice obézních jedinců prodkuje nadměrné množství tohoto hormonu. Při pocitu hladu je doporučeno sníst nějakou nízkoenergetickou objemnou potravinu, která zasytí, např. zeleninová polévka nebo zelenina + žervé s nižším obsahem tuku. Je třeba jíst pomalu, v klidu, řádně kousat. Až po cca 20 minutách mozek hlásí, že je tělo nasyceno. Vhodná je též konzumace potravin s nižším glykemickým indexem. Nezbytným pomocníkem při redukci tělesné hmotnosti je pitný režim – dostatek vhodných tekutin (neslazených) a pohybové aktivity dle fyzické kondice a zdravotního stavu jednotlivce. Pro redukci tělesné hmotnosti není vhodné silové cvičení, které probíhá za anaerobních podmínek a nevede ke spalování tuků. Vhodná jsou cvičení, která probíhají za aerobních podmínek, např. chůze (do schodů, do kopce), turistika, (při postižení kloubůmartrózou není chůze vhodná je třeba ji nahradit jízdou na kole, plaváním ve vyhřátém bazénu (chladná voda brzdí odbourávání tuku, tuk slouží jako izolační vrstva proti chladu), aerobik, relaxační cvičení, dechová cvičení, cvičení zaměřené na posílení svalů, tanec (např. břišní tance, zumba). Vhodná pohybová aktivita pomůže odbourat tuk a dát pocit psychické pohody a radost.

Použitá literatura


  1. Doc,MUDr. Vojtěch Hainer CSC, MUDR. Marie Kunešová a kol., Obezita, vydavatel: Galén, vydáno v Praze v roce 1997, 1. vydání, ISBN 80-85824-67-1
  2. Prof. MUDr. Štěpán Svačina DR Sc, Klinická dietologie, vydavatel: Grada, vydáno v Praze v roce 2008, ISBN 978-80-247-2256-6
  3. Dr. Ulrich Strunz, Spalte tuky správným jídlem, překlad: Monika Mezírková, vydavatel: Computer Press a.s., vydáno v Brně v roce 2009, 1. vydání, ISBN 978-80-251-2311-9

revidováno dne 12.3.2011

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Teorie / BMI kalkulačka, BMI index
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíGlykemický index potravin, glykémie TeorieTeorie
Reklama
Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: