transparent
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Zmrzliny a mražené krémy

Zmrzliny a mražené krémy

18.8.2009 11:47Sortiment zmrzlin a mražených krémů se rozdělil na několik skupin – mražený krém smetanový, mléčný, s rostlinným tukem, vodový, ovocný a sorbet.

revidováno dne: 18.8.2009

Zmrzlina

Zmrzlina
foto: redakce@dietologie.cz

V našich supermarketech se nejvíce vyskytuje mražený krém s rostlinným tukem. Tyto krémy jsou díky svému surovinovému složení výrobně nejlevnější a tudíž spotřebiteli žádané. Smetana a mléčný tuk jsou podstatně dražší než rostlinné tuky a oleje.

Sorbet


Jedním ze skupiny mražených krémů je i sorbet. Tento potravinářský výrobek je v podstatě mražený desert z jemné ovocné dřeně s cukrem, zahuštěný trochou škrobu a ochucený. Surovinou mohou být i ovocné šťávy a sladké ovocné sirupy. Jeden čas byly sorbety připravovány také na bázi polévky a jiných substancí, které nebyly oslazeny. Podává se v pastovité nebo i tekuté formě. Přídavek jakéhokoliv tuku je přísně zakázán. Jde tedy spolu s vodovými a ovocnými zmrazenými krémy o jakési „light“ výrobky z hlediska tuku, nikoliv ale už z pohledu cukru. Pro ochucení se může použít aromatizující koření, např. skořice, anebo ovocná omáčka. Více než průmyslový výrobek je to dnes na našem trhu především cukrářský ovocný gastronomický výrobek a lze si ho nejsnadněji objednat v restauraci. Tam může být kombinován i s vínem nebo s destiláty.

Výroba zmrzliny a suroviny


Základní surovinou pro výrobu zmrzlin a krémů je smetana a máslo, rostlinné tuky, cukry a stabilizátory. Z cukrů je nejčastěji používaná sacharóza buď v pevné formě nebo 70% roztok. Úkolem stabilizátorů je vázat značné množství vody, zabraňovat tvorbě velkých krystalů a tím vzniku hrubé struktury při skladování. Emulgátory napomáhají tvorbě emulze dvou nemísitelných fází (voda-tuk), dále zlepšují šlehatelnost, zjemňují strukturu a dávají tuhý a suchý výrobek při výstupu z výrobníku. Přídavek stabilizátorů a emulgátorů činí kolem 0,5 až 1 %. Dalšími přídavky jsou chuťové a barvící látky. Změnami poměru jednotlivých složek a doplňujících látek můžeme připravovat velký sortiment mražených výrobků.

revidováno dne 18.8.2009

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Zmrzliny a mražené krémy
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíČokoláda na dietu dalšíCukr – Řepa – Cukrovka O potravináchO potravinách
Reklama
Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: