dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
/ Dietní systém / Speciální diety / Dieta tekutá výživná (dieta č. 1/S) / Dieta u pacientů se střevními vývody

Dieta u pacientů se střevními vývody

6.3.2009 09:48Střevní vývod neboli stomie je vyústění střeva na břišní stěnu.

revidováno dne: 5.5.2010

Pacient se střevními vývody v nemocnici
foto: redakce@dietologie.cz
Nejčastějším důvodem k provedení stomie jsou zhoubné nádory konečníku, kdy je nutné provést odstranění konečníku a zhotovit konečný vývod esovité kličky. Dalším důvodem k provedení stomie je poškození střeva v důsledku poranění – autonehody, bodné rány. Méně často se pak provádějí stomie v souvislosti s Crohnovou chorobou nebo ulcerozní kolitidou.

Strava po provedení střevního vývodu


Vyústění dočasného nebo trvalého umělého vývodu v oblasti tenkého střeva (jejunostomie nebo ileostomie) klade velké nároky na dietní úpravu. Je dobré, aby takový pacient vyloučil ze stravy nestravitelné zbytky. Jedná se zejména o zeleninové saláty, kokos, vláknina citrusových plodů, sušené ovoce, semínka, ořechy, ananas. V takovém případě je dobré používat jako doplněk stravy minerální látky a vitaminy ve formě tablet nebo šumivých nápojů. V případě, že dojde k velkému zkrácení tenkého střeva může dojít k tomu, že perorální příjem nestačí pokrýt dostatečnou hydrataci a výživu pacienta. Potom je nutné zvolit umělou výživu. Umělá výživa může být parenterální a enterální.

Parenterální výživa


Parenterální výživa je umělá výživa, která se podává do žilního řečiště pacienta.

Enterální výživa


Enterální výživa je umělá výživa, která se podává do trávicího traktu. Jednou z metod enterální výživy je sipping, kdy pacient popíjí kompletně připravený výrobek nebo si ho přidává do stravy. Na trhu je v současnosti dostatek preparátů s různými příchutěmi. Nejčastěji se jedná o přípravky firmy Nutricia, Fresenius, Novartis. Pokud pacienti nejsou schopni z jakýchkoli důvodů tyto enterální přípravky popíjet, je umělá enterální výživa podávána do žaludku nebo střeva sondou (dieta tekutá výživná 1S), která je zavedena nosem nebo přímo přes břišní stěnu.revidováno dne 5.5.2010
  Prohledat náš web:          ©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk
Neaktivni
Přezdívka:
Dotaz: