dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
Dietní výživa / Dietní, dietologická poradna / Jak zhubnout / Drastická dieta

Drastická dieta

Icona

Dotaz

Dobrý den, je mi 30 let, měřím 168 cm a vážím 70 kg. Každým rokem přiberu shruba 2 kg a nedaří se mi zhubnout. Mám tlusté stehna a břicho snad již od ranného dětství. Před 10 lety jsem vážila 85 kg a podařilo se mi drasticky zhubnout tak, že jsem přestala skoro úplně jíst, jen jsem pila kávu a kouřila balíček cigaret denně. Zhubla jsem drastickou dietou na 60 kg, přestala jsem kouřit a během 10 let jsem 10 kg zase přibrala. Nejím čokolády, buchty a vlastně skoro žádné sladkosti, piji neperlivou a neslazenou vodu (v zimě 3 l denně, v létě 4 l denně), málo alkoholu, jím netučná masa, můj přítel má jaterní dietu, kterou s ním dodržuji. Jím hodně zeleniny, těstoviny. Vařím na rostliném oleji, nejím smažené, knedlíky, omáčky... Je pravdou že si dám zmrzlinu, zvlášť teď v létě. Můj problém je takový, že nemám ráda pohyb. Jezdím ráda na kole, chodím na dlouhé procházky, rok jsem cvičila na rotopedu pravidelně 3/4 hod denně, to nepomohlo, nohy jsem měla ještě silnější, ted cvičím na stepperu, dřív pravidelně 4x týdně, teď přes parné léto necvičím. Chtěla bych se vás zeptat jak zhubnout stehna taky jak zhubnout břicho, co dělám špatně a kde najdu odbornou pomoc. Moc vám děkuji za radu.

Blanka, Břeclav
Odpověd

Vážená paní, Je správné, že omezujete sacharidy i tuky, vyhýbáte se sladkým i tučným pokrmům, to patří k zásadám redukční diety. Pitný režim rovněž dodržujete. Pouze Vám nedoporučuji drastické diety, Vaše tělo musí dostat dostatek živin (sacharidů, tuků i bílkovin), vitamínů, minerálů i vlákniny. Hlavní část stravy jsou obiloviny a výrobky z nich, brambory a luštěniny, jedná se o polysacharidy, luštěniny obsahují ještě vlákninu. Doporučuji Vám jíst hodně ovoce a zeleniny kvůli vláknině, vitamínům i minerálům. Rovněž doporučuji nevynechávat mléko a mléčné výrobky (vybírat s nižším obsahem tuku), mléko a mléčné výrobky jsou nejen zdrojem bílkovin, ale též zdroj vápníku. Také doporučuji konzumovat vejce i libové maso (nemusí být denně). Maso lze nahradit různými náhradami, např. sójové maso, tofu, tempeh, šmakoun, robi, klaso. Náhrady masa jsou méně kalorické. Svůj jídelníček můžete zpestřit bylinkami, kořením. Rovněž doporučuji jíst menší porce a častěji (jídlo rozdělit do pěti denních porcí, nejbohatší má být snídaně a oběd, pokud nemáte noční směny), jíst v klidu, pomalu, řádně kousat. Děláte dobře, když dodržujete pohybový režim. Jen mi dovolte malou poznámku. Cyklistika, cvičení na rotopedu namáhá hýžďové svaly a svaly dolních končetin. Výsledkem je velký zadek a silné nohy ne vlivem tuku, ale vlivem svalů. Když dochází k nárůstu svalové hmoty, hmotnost buď zůstává stejná nebo se dokonce může mírně zvyšovat. Důvodem je skutečnost, že tuková tkáň je nahrazena svaly, a svaly jsou těžké, ale zabírají méně místa než načechraný tuk. Můžete se cítit lehčí, oblečení je Vám volnější, ale ručička na váze ukazuje buď stejnou hodnotu nebo mírně vyšší. Doporučuji Vám zčásti nahradit cyklistiku a jízdu na rotopedu, stepperu plaváním, aerobikem, cvičením ve fitness centrech, kde budete rovnoměrně zatěžovat svaly a formovat postavu. Rovněž doporučuji 1x týdně odlehčovací ovocnozeleninový den. To znamená, že v tento den konzumujete pouze ovoce a zeleninu syrovou, vařenou, dušenou a používáte pouze zelené natě, citrónovou a pomerančovou šťávu, lze použít i nízkokalorické náhradní sladidlo. Odlehčovací den slouží k detoxikaci organismu i k tomu, aby si organismus nezvykl na snížený příjem energie a nedošlo ke zpomalení metabolismu. Příklad jídelního lístku na odlehčovací den Snídaně: Ovocný salát (ananas, jahody, kiwi). Přesnídávka: Banán. Dietní oběd: Dušená mrkev s hráškem. Svačina: Paprika. Dietní večeře: Vařený květák sypaný zelenou petrželkou. Nápoje: Aquilla bez příchuti. Děkuji za Váš dotaz a těším se na Vaše další případné dotazy nebo připomínky.

Evžena Janovská DiS z redakce@dietologie.cz

Nenašli jste v poradně  odpověď na Váš problém? kontaktujte násnapište nám! Na vaše dotazy odpovídají zkušené nutriční terapeutky s praxí ve zdravotnických zařízeních.
revidováno dne 20.7.2010

Mohlo by Vás zajímat: