transparent
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Ananas

Ananas

22.11.2009 11:44Ananas, ananasovník (latinsky ananas comosus) je subtropická rostlina patřící do čeledi bromeliovitých. Má válcovitý tvar s chocholkou úzkých špičatých listů vyrůstajících z vrcholku.

Autor článku: Evžena Janovská DiS


revidováno dne: 14.2.2010

Ananasovník Ananas

Ananasovník Ananas
foto: redakce@dietologie.cz

Slupka plodů je zelená až žlutá, je zvrásněná pravidelnými mělkými prohlubněmi. Plody mají velikost cca 10x20 cm, mají žlutou barvu a lahodnou chuť.

Pěstování ananasu


Toto ovoce pochází ze Střední Ameriky, odkud ho koncem 15. století přivezl do Evropy mořeplavec Kryštof Kolumbus. Koncem 17. století se začal hojně pěstovat ve Velké Británii ve sklenících. V současné době se nejvíce pěstuje na Havaji, v Austrálii, Malajsii a v Jižní Africe.

Účinky ananasu


Ananas obsahuje enzym bromelin, který má protizánětlivé, protirevmatické účinky, rovněž urychluje hojení ran a diabetických vředů. Enzym bromelin je obsažen v čerstvém ananasu a v čerstvě vymačkané šťávě. Ananas rovněž podporuje trávení, rozpouští krevní sraženiny, podporuje imunitu (obsahuje vitamín C), díky velkému obsahu vlákniny se hojně používá při redukční dietě.

Ananas a dieta


Ananas lze použít při těchto dietách: Racionální výživě (dieta č. 3), dietě s omezením bílkovin (dieta č. 6), dietě nízkocholesterolové (dieta č. 14/7), redukční dietě (dieta č. 8), diabetické dietě (dieta č. 9), výživné dietě (dieta č. 11), bezlepkové dietě, dietě při antikoagulační léčbě.

Ananas v kuchyni


Ananas má v kuchyni široké uplatnění. Přidává se k pečeným i smaženým masům, rybám, sýrům, k jiným druhům ovoce, do jogurtů, jogurtových nápojů, do tvarohu.

Recepty


Ovocný salát s ananasem

Zdroje literatury


  1. Nico Vermeulen, Encyklopedie bylin a koření, přeložila PhDr. Petra Martínková, vydáno v roce 2004, 2. vydání-dotisk, vydavatel: Rebo Production s.r.o. Čestlice, ISBN 80-7234-169-3
  2. Bob Flowerdew, Ovoce velká kniha plodů, přeložil Jan Hošek a kol., vydáno v roce 1995, vydavatel: Volvox Globator Praha, ISBN 80-7207-052-5
  3. Miriam Poluninová, Potraviny pro zdraví a dobrou kondici, přeložila PhDr. Marcela nejedlá, vydáno v roce 1998, 1. vydání, vydavatel: Perfekta a.s. Bratislava, ISBN 80-8046-083-3

revidováno dne 14.2.2010

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Ananas
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíCukr – Řepa – Cukrovka dalšíKustovnice čínská O potravináchO potravinách
Reklama
Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: