transparent
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Kiwi

Kiwi

27.3.2004 22:56Kiwi je jedinečné ovoce, obsahuje vysoké koncentrace vitaminu C. Obsah vitamínu C kolísá podle odrůdy kiwia také podle zralosti. V průměru obsahuje 70 mg ve 100 g plodů.

revidováno dne: 11.12.2011

Tropické ovoce kiwi

Tropické ovoce kiwi
foto: redakce@dietologie.cz

Přezrálá a změklá kiwi budou obsahovat vitamínů C méně. Kiwi vybíráme pružné, nikoliv však tvrdé Dokud kiwi neoloupete, tak nevyniká žádným pěkným vzhledem. Pod drsnou slupkou se skrývá krásně zelený obsah. Kiwi je výborné samotné v syrovém stavu, nehodí se k tepelné úpravě, tímto by se snížil vysoký obsah vitaminu C. Kiwi můžeme použít do ovocných, zeleninových i kombinovaných salátů. Výborné je v kombinaci nízkotučného jogurtu nebo tvarohu nebo jím můžeme ozdobit celou řadu jídel. V kombinaci s jiným ovocem jako jsou pomeranče, grepy, banány, jablka také lahodí i oku. Jeho předností je také to, že má antioxidační účinky, to znamená, že nás chrání před nádorovým bujením, aterosklerózou, i předčasným stárnutím.

Ve 100 g kiwi je obsaženo


  • 295 mg draslíku
  • 38 mg vápníku
  • 23 mg hořčíku
  • 0.8 mg železa
  • 70 mg vitaminu C
  • 216 kJ (energie)
  • 3,9 g vlákniny

Drobnoplodé kiwi Aktinidie arguta

Drobnoplodé kiwi Aktinidie arguta
foto: redakce@dietologie.cz


Drobnoplodé kiwi Aktinidie arguta


Kdo má doma zahrádku, může, především kvůli zdraví celé rodiny zkusit pěstování drobnoplodého kiwi. Tyto rostliny je možné zakoupit ve všech dobrých obchodech se zaměřením na zahradnictví pod názvem Aktinidie arguta. Je dokonce vyšlechtěno několik druhů a příchutí argut (např. ananasová). Je vhodné vysadit 2 nebo 3 samičí rostliny a 1 samce, do 8 metrů od sebe, samosprašné nebo oboupohlavní rostliny nabízené někdy v marketech nejsou dobrým řešením. Rostliny tohoto kiwi v zimě nezmrznou, spíše jsou nebezpečím pozdní jarní mrazíky, i po nich však rostlina rychle regeneruje. Plody argut jsou velké asi jako angrešt, chuťově velmi dobré, na keřích je jich velké množství a i po dozrání zůstávají na keři, dají se tedy konzumovat asi od začátku října do konce listopadu. Mají několikanásobně vyšší obsah vitamínu C než třeba citrusy a tato rostlina nepotřebuje žádnou chemickou ochranu.

revidováno dne 11.12.2011

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Kiwi
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíSója a její produkty dalšíMaso O potravináchO potravinách
Reklama
Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: