dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
/ Dietní výživa / O potravinách / Káva

Káva

2.1.2005 13:31Kávová semena jsou uzavřena ve žlutém pouzdře ve sladké dužnině. Vyloupaná kávová zrna mají červenou až hnědou barvu. Tato semena se nejprve suší, potom se praží při různých teplotách.

revidováno dne: 8.11.2008

Skleníkový kávovník
foto: redakce@dietologie.cz
Pití kávy není historicky staré. První kávovníky byly dovezeny z deštných pralesů dnešní Etiopie. V 16 století se kávovník jako okrasná dřevina rozšířil do Holandska a Německa. Dále pak v 17. století cestoval do Indie a v 18 století do Střední Ameriky. Do Čech se kávovník nerozšířil ani jako okrasný strom, ale pití kávy se u nás datuje rokem 1714 a je opředeno mnohými legendami. Kávovník dorůstá výšky devíti metrů, ale to jen za předpokladu, že je pěstován jako okrasná dřevina. Hlavním smyslem pěstování kávovníku jsou kávová semena, a proto se kávovník asi ve třech metrech výšky uřízne.

Kávová zrna


Kávová semena jsou uzavřena ve žlutém pouzdře ve sladké dužnině. Vyloupaná kávová zrna mají červenou až hnědou barvu. Tato semena se nejprve suší, potom se praží při různých teplotách.

Kávová semena obsahují


Vláknina

Látky v kávě


Nejznámější látkou v kávových zrnech je kofein, který ji vlastně dělá drogou, i když společensky tolerovanou. Kofein je látka psychostimulační a dráždivá pro mozkovou kůru a míchu. 50-100 mg kávy (jeden šálek) způsobí příjemné povzbuzení. Vyšší dávka je pak provázena nervozitou, poruchami srdečního rytmu a nespavostí. Dávka 10 g (50-100 šálků kávy) způsobuje smrt. Kofein je také diuretikum, to znamená, že je močopudný. Z toho vyplývá, že není možná otrava kofeinem, ale jeho diuretické vlastnosti jsou velmi nevýhodné. Šálek kávy obsahuje asi 1,5 dcl, kdežto vypuzeného množství tekutiny je větší a tak vzniká nepoměr mezi příjmem a výdejem tekutin. Při takovém nepoměru probíhají metabolické děje v těle pomaleji, odpadní látky z těla jsou vylučovány hůře.revidováno dne 8.11.2008
  Prohledat náš web:          ©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk
Neaktivni
Přezdívka:
Dotaz: