dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
/ Dietní výživa / O potravinách / Kustovnice čínská

Kustovnice čínská

20.5.2010 17:51Kustovnice čínská je ovoce, které se podobá našemu šípku, sušená kustovnice čínská je podobná sušeným borůvkám. Plody kustovnice čínské rostou v severní a západní oblasti Číny, ve Střední Asii na Jávě a v Japonsku na keřovité rostlině jménem Lycium chinense Mill. Zralé plody jsou červenooranžové barvy a sbírají se v období letního slunovratu a suší se ve stínu.

revidováno dne: 9.1.2011

Kustovnice čínská
foto: redakce@dietologie.cz
Podle nejnovějších výzkumů odvar z kustovnice snižuje hladinu krevního cukru, příznivě ovlivňuje látkovou přeměnu cukrů a snižuje krevní tlak. Kustovnice čínská obsahuje mnoho prospěšných látek pro organismus jako jsou antioxidant betakaroten, vitamín C, selen, zeaxanthin, lutein. Obsahuje také vitamíny B1, B2, B3, minerální látky vápník, železo, fosfor. Obsažena je i vláknina a aminokyseliny. V semínkách kustovnice jsou obsaženy nenasycené mastné kyseliny, proto se doporučuje konzumovat vždy celé plody. Slavní čínští lékaři nazývají kustovnici jako plody dlouhověkosti.

Vaření kustovnice


Platí i několik obecných zásad, jak kustovnici používat. Během vaření by plody kustovnice čínské neměly přijít do kontaktu s kovem, proto je potřeba vařit kustovnici ve skleněných, porcelánových nebo keramických nádobách. Rovněž veškerá míchátka a další kuchyňské pomůcky by měly být ze dřeva, skla nebo plastu. Plody by se neměly používat v případě akutního nachlazení a při chronických průjmech.

Čaj z kustovnice a použití v kuchyni


Čerstvou i sušenou kustovnici je možno jíst samostatně nebo v kombinaci s ořechy či sušeným ovocem. Plody se mohou přidávat do čaje, plody se nechají vyluhovat cca 15 minut a vyluhované plody se mohou následně sníst. Optimální způsob přípravy je vařit jednu lžíci kustovnice (9-10 g) ve čtvrt litru vody 5-10 minut a vývar i s bobulemi vypít, sníst nebo přidávat do jídel. Podobně můžete plody kustovnice nevařit, ale jen louhovat (i celý den) a postupně během dne nálev popíjet a plody ujídat. Pro svou jemnou chuť je součástí kulinářských receptů čínské kuchyně, přidává se do polévek a zeleninových vývarů, pod pečené kuře, do mletých mas a tak podobně.

Použití při dietách


Kustovnice není vhodná u šetřících diet a u diety s omezením zbytků, protože obsahuje mnoho malých zrníček, které by mohly nepříznivě dráždit zažívací trakt. není vhodná pro děti do tří let. Může se používat běžně u racionálních diet, u diety při dně, vhodné je použít ji při diabetické nebo bezlepkové dietě.revidováno dne 9.1.2011
  Prohledat náš web:          ©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk
Neaktivni
Přezdívka:
Dotaz: