dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
/ Dietní výživa / O potravinách / Obiloviny, Obilniny / Ječmen setý

Ječmen setý

28.8.2010 11:46Tato plodina zaujímá produkcí a rozsahem osevních ploch na světě čtvrté pořadí. Významné místo a bohatou historii má i u nás, kde je po pšenici druhou nejrozšířenější obilovinou.

revidováno dne: 28.8.2010

Ječmen setý
foto: redakce@dietologie.cz
Ječmen slouží pro krmivářské účely a při výrobě pivního sladu, důležitou součástí při výrobě piva. Sladovnický ječmen obsahuje bílkoviny do 10 % a krmný ječmen 10-12 % škrobu. Ječmen obsahuje celkem málo lepku, není vhodný na přípravu chleba.

Využití ječmene


Nejznámějším produktem jsou ječné kroupy a krupky, které se přidávají do polévek a dušených jídel. Kromě běžných krup se produkují ječné celozrnné vločky, lupínky, ječná mouka se přidává do těstovin, knedlíků, zavářek, kroket, omáček, cukrářských výrobků, pudinků a krémů.

Nutriční hodnoty


Ječné zrno je zdrojem sacharidů (75 - 85 %), bílkovin (11 - 13 %), tuků (cca 2 - 3 %). Důležitý je i obsah vitaminů skupiny B a E, kyseliny pantotenové, listové, biotinu, a minerálních látek.

Ječmen jako prevence


Ječmen je velmi vhodný v prevenci civilizačních chorob, zejména pak v prevenci před vznikem žaludečních vředů, a v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Ječmen příznivě působí proti vzniku zácpy.

Vhodnost ječmene pro diety


Výrobky z ječmene jsou vhodné při racionální, výživné, vegetariánské dietě. Při dietě diabetické je nutné aby množství poživatin vyrobených z ječmene (kroupy, krupky, vločky, lupínky, těstoviny, knedlíky…) bylo kontrolováno. Při dietě diabetické šetřící, dietě šetřící, kašovité dietě nebo dietě s omezením tuků-šetřící, je nutno aby ječné kroupy a krupky byly při technologické přípravě pokrmů rozmixovány. Ječné celozrnné vločky při dietách šetřícího charakteru nejsou vhodné vůbec. Vzhledem k výskyty lepku v ječném zrnu, se výrobky z ječmene u bezlepkové diety nedoporučují. Při pankreatické dietě se používá šlemovitý vývar z krup nebo vývar z ječných vloček.

Biologická charakteristika


Rozlišujeme dva poddruhy ječmene: 1. ječmen dvouřadý-jarní, stéblo dvouřadého ječmene je 0,5-0,7 m vysoké; 2. ječmen víceřadý-ozimý, stéblo ozimého ječmene je 0,7 m vysoké. Zrno je pluchaté, plucha má dlouhou osinu.

Pěstování ječmene


Nároky ječmene na teplotu a vláhu nejsou velké, ale zato má vysoké nároky na půdu. Ječmen má poměrně mělký kořenový systém. Nejvhodnějšími půdami jsou černozemě, hnědozemě, dále pak hlinité, jílovito-hlinité a písčito-hlinité půdy. Jarnímu ječmeni nejlépe vyhovují předplodiny jako jsou okopaniny (cukrovka, brambory, kukuřice na siláž příp. i na zrno). Dalšími možnými předplodinami pro jarní ječmen jsou olejniny a luskoviny, ovšem s rizikem většího poléhání ječmene. Jeteloviny nejsou vhodnými předplodinami pro jarní ječmen. Při pěstování jarního ječmene pro sladovnické účely jsou nároky na předplodinu přísnější. Nejvhodnějšími předplodinami jsou okopaniny hnojené chlévskou mrvou. Zařazení sladovnického ječmene po obilovině se vesměs projevuje zhoršením sladovnické jakosti (zvýšený obsah bílkovin v zrnu). Luskoviny a olejniny jsou jako předplodiny sladovnického ječmene méně vhodné, jeteloviny pak zcela nevhodné. Základem úspěchu pěstování jarního ječmene je správný výběr odrůdy vhodné pro danou lokalitu a pro daný účel (sladovnický, krmný).revidováno dne 28.8.2010
  Prohledat náš web:          ©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk
Neaktivni
Přezdívka:
Dotaz: