dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
/ Dietní výživa / O potravinách / Kozí mléko

Kozí mléko

11.5.2004 09:04Kozímu mléku se začala dělat velká reklama zdůrazňující jeho přednosti, především léčivé účinky proti alergiím, rakovině a některým dalším onemocněním. O tom, že tato reklama byla silně nadnesená se přesvědčili sami spotřebitelé a v současné době již zájem o kozí mléko opadl. K omezenému zájmu přispěly i relativně vysoké ceny.

revidováno dne: 8.11.2008

Kozí mléko, i když není zázračné, je nutričně hodnotnou potravinou, mající oproti mléku kravskému určité přednosti (ale i nedostatky).
Kozí mléko
foto: Květoš

Mléko kozí obsah


Obsah bílkovin v kozím mléce je podobný obsahu bílkovin v mléce kravském. Obsah mléčného tuku se také moc neliší. Tuk je v kozím mléce rozptýlen v menších kapénkách, než v mléce kravském, což přispívá k jeho dobré stravitelnosti. Na druhé straně však snáze podléhá působení lypolitických enzymů, a tím i vzniku vad chuti a vůně. Ze sacharidů je v kozím mléce přítomna laktosa, a to zhruba ve stejném množství jako v mléce kravském. Kozí mléko proto nemohou konzumovat pacienti trpící nesnášenlivostí laktosy. V některých publikacích se můžete dočíst, že kozí mléko obsahuje méně cizorodých látek než mléko kravské. Toto tvrzení platí pouze v případech, že kozy spásají nebo dostávají krmivo neobsahující cizorodé látky. V některých případech, kdy se kozy chovají v zamořených oblastech, může mít kozí mléko obsah cizorodých látek i několikanásobně vyšší než mléko kravské. Kozí mléko se také vyznačuje typickým pachem, na který reaguje mnoho spotřebitelů nepříznivě. Dobrou péčí o zvířata, výběrem krmiva a hygienickým získáváním mléka lze nepříjemný pach omezit až téměř vyloučit.

Průměrný obsah energie a základních živin v kravském mléce (g/100g)


BílkovinyTukySacharidy

Průměrný obsah vitamínu a minerálních látek v kravském a kozím mléce (mg/100g)


revidováno dne 8.11.2008
  Prohledat náš web:          ©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk
Neaktivni
Přezdívka:
Dotaz: