dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
/ Teorie / Vitamín A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, K / Vitamín C – přírodní lék nejen proti rakovině

Vitamín C – přírodní lék nejen proti rakovině

15.12.2008 15:37Vitamín C, chemický název kyselina L-askorbová (sumární vzorec CHO), je látka rozpustná ve vodě, která je nezbytná k životu. A nejen to, vitamín C má také léčivé účinky. Vitamín C je citlivý na teplo, varem se ničí, a citlivý na oxidaci.

Autor článku: Evžena Janovská DiS, nutriční terapeut


revidováno dne: 1.12.2013

Vitamín C je přírodní lék
foto: redakce@dietologie.cz
Vitamín C posiluje imunitu, působí antioxidačně, protiinfekčně, protizánětlivě.

Vitamín C jako lék proti rakovině


Dle posledních studií v onkologii vysoké dávky vitamínu C působí toxicky cíleně na nádorové buňky. Této vlastnosti vitamínu C začala v tomto roce využívat některá onkologická centra v naší republice a aplikují nemocným prostřednictvím infuzí. Dávka 0,75 až 1,5 g na kilogram tělesné hmotnosti působí toxicky cíleně na nádorové buňky. Tak vysoká dávka vitamínu C nemá šanci překonat střevní bariéru a dostat se do krve, proto je aplikován nitrožilně. Léčba vitamínem C se používá jako doplňková léčba, která není hrazena zdravotními pojišťovnami. Není však drahá, vyjde na stovky korun, což se při výrazném zlepšení výsledků i vedlejších účinků, a tím i kvality života nemocného, vyplatí. Léčba vitamínem C je vhodná pro každého kromě pacientů s onemocněním ledvin a ledvinovými kameny.

Léčivé účinky vitamínu C byly známy už dříve


Americký lékař a propagátor léčby nevyléčitelných onemocnění čerstvými zeleninovými šťávami, dr. Norman W. Walker znal léčivé účinky . Svým klientům doporučoval hojně konzumovat čerstvé ovoce a zeleninu, jako přírodní zdroj vitamínu C. Podle něho nedostatek nepůsobí pouze špatné hojení ran, osteoporózu, ale i mnohé další nemoci, např. Parkinsonovu chorobu, předčasnou senilitu. Dle jeho tvrzení je vitamín C důležitým redoxsystémem, tj. systémem, kde probíhají vedle sebe oxidační a redukční chemické reakce, které jsou ve vzájemné rovnováze. Vitamín C je nejlepší v přírodní formě, uměle vyrobený vitamín C není stejně hodnotný jako z přírodních zdrojů, kromě toho má menší účinek. Dr. Walker byl vitarián, tvrdil, že člověk má konzumovat pouze živou stravu, tj. syrovou stravu jako je zelenina, ovoce, ořechy a semínka. Syrová obsahuje enzymy, které jsou principem života. Enzymům neškodí chlad ani mráz, ale teplo, při teplotě nad 45 °Celsia enzymy odumírají. Linus Carl Pauling, laureát Nobelovy ceny a jeden z nejvýznamnějších chemiků a biochemiků 20. století, tvrdil, že nedostatek vitamín C způsobuje zvýšenou hladinu cholesterolu, onemocnění srdce a cév. je antagonista (má opačné účinky) lipoproteinů-A, hlavní složky plaků v cévách pacientů s aterosklerózou. Podle L. C. Paulinga je denní přísun vitamínu C 60  mg nedostatečný, denní příjem vitamínu C by podle něho měl být 10–12 g. Vitamín C by měl být přijímán v přírodní formě tj. konzumací čerstvého nebo mraženého ovoce a zeleniny.

Léčivé účinky vitamínu C


Vitamín C je nezbytný pro vznik aminokyselin hydroxylysinu a hydroxyprolinu, tím se podílí na syntéze kolagenu. Proto při nedostatku vitamínu C dochází ke snížené pevnosti cévních stěn, hlavně vlásečnic, snížení pevnosti zubního patra, a k následnému vypadávání zubů, a ke zvýšené krvácivosti. Vitamín C je potřebný pro tkáňové dýchání, podporuje vstřebávání železa, tvorbu bílých krvinek, a tím posiluje imunitní systém. Vitamín C patří mezi silné antioxidanty. jsou látky, které chrání buňky před poškozením nestabilními molekulami, známými jako volné radikály. Antioxidanty neutralizují účinky volných radikálů a tím jim zabraňují poškodit buňky. Antioxidanty mohou zpomalit, a někdy dokonce zabránit vzniku rakoviny. Mezi antioxidanty patří kromě vitamínu C např. vitamín E, vitamín A, selen, zinek, lykopen. Zdroji jsou ovoce a zelenina, např. šípek, rakytník, citrusové plody, rajčata, brokolice, hlávkové zelí, špenát, kiwi, květák, rajčata, černý rybíz, jahody. Bez vitamínu C se neobejdou ani zvířata, vitamín C se používá i ve veterinářství, např. při onemocnění kůže a srsti morčat. Vitamín C se také přidává do krmení psům a kočkám pro posílení jejich imunity.

Breussova dieta lék proti rakovině?


Breussova dieta je pojmenována po svém autorovi, rakouském elektrikáři a léčiteli Rudolfu Breussovi. je založena na domněnce, že zhoubný nádor žije pouze z pevné složky potravy a tekutou stravou dojde k jeho vyhladovění. Podstatou diety je pití šťávy z mrkve, celeru, červené řepy, černé ředkve a brambor po dobu 42 dní. Nemocný smí vypít denně maximálně 500 ml této šťávy, kromě toho může pít bylinkové čaje, urologický, kakostový, šalvějový s třezalkou mátou a meduňkou. Nemocný nesmí nic jíst a nesmí podstoupit jiný druh léčby nádoru. Breussova dieta má vést k posílení imunitního systému, ke zbavení toxinů a k samoléčbě nemocného, má vést ke smrti nádoru, často však vede ke smrti nemocného. Nádor se totiž chová zcela autonomně (nezávisle), nádorové buňky na rozdíl od zdravých buněk nereagují na hormonální signály organismu o nedostatku živin tím, že sníží svůj metabolizmus a přijímají méně živin z krve, ale přijímají živiny z krve podle svých vlastních potřeb. To znamená, že hladovka oslabí zdravé tkáně, nikoli nádor, nádor se chová jako agresor, bere si z těla živiny dle svých potřeb bez ohledu na to, má-li tělo dostatek živin nebo ne.

Stravou proti rakovině


Strava může ovlivnit průběh onkologického onemocnění, vhodná skladba stravy dodá tělu potřebné látky, posílí imunitní systém a tím vyzbrojí tělo pro boj s nepřítelem jménem rakovina. , ale má být , tj. má zahrnovat všechny hlavní skupiny potravin, tj. maso, drůbež, ryby, mléko a mléčné výrobky, vejce, obiloviny, luštěniny, ovoce a zeleninu. Strava má být lehká, dobře stravitelná. Při hubnutí je potřeba navýšit příjem bílkovin na 1,2–2,0 g/kg a také energii, tj. kvalitní tuky a sacharidy (např. med). Strava má kromě dostatku živin (bílkovin, sacharidů a tuků) obsahovat také dostatek vitamínů a minerálů, především antioxidantů, flavonoidů, fytoestrogenů a dalších látek s ochrannými a protinádorovými vlastnostmi. V jídelníčku nemocného rakovinou by neměla chybět brokolice, květák, kapusta, mrkev, červená řepa, ředkev, kedlubna, česnek, cibule, pórek, pažitka, hlávkové zelí, rajčata, borůvky, maliny, ostružiny, višně, jahody, citrusové plody, sója, sójové mléko, tofu, miso, hořká minimálně 75% čokoláda, zelený čaj, houby, mořské a sladkovodní řasy, zakysané mléčné výrobky jako zdroje mléčných bakterií, zdroje omega 3 mastných kyselin, jako jsou mořské ryby, losos, pstruh, lněná a dýňová semínka, ořechy, lněný a řepkový olej, dýňový a ořechový olej, rybí tuk. Vhodný je také med, stévie, zázvor, tymián, bazalka, máta, majoránka, koriandr, muškátový oříšek.

Top potraviny proti rakovině


Jedná se o potraviny, které obsahují nejen , ale i další protirakovinné látky. Křen, řeřicha a košťálová zelenina, hlavně brokolice, hlávkové zelí, květák, kapusta kromě vitamínu C obsahuje látku sulforafan, která má protirakovinné účinky. Aby byly zachovány léčivé účinky těchto potravin, je třeba je co nejméně tepelně upravovat, max. 2 až 4 minuty, varem se ničí účinné látky. Další top potravinou proti rakovině jsou semena vitánie snodárné (indicky ženšen), která posiluje imunitní systém, pomáhá při potížích trávicího ústrojí, má protizánětlivé, protidepresivní účinky, snižuje množství cholesterolu a glukózy v krvi. Vitánie je doporučována při léčbě rakoviny.

Rada na závěr


Nezapomeňte zařadit do svého jídelníčku dostatek přírodních zdrojů vitamínu C jako posílení imunitního systému. Nejlepší jsou zeleninové a ovocné šťávy nebo čerstvé ovoce, ovocné a zeleninové saláty, oříšky, semínka. Ovoce a zelenina, zejména čerstvé, tzv. působí nejen preventivně, ale i léčebně. Důležitý je také dostatek spánku, odpočinku, dobrý psychický stav, pro udržení dobrého psychického stavu pomáhá také .

Zdroje:


http://cs.wikipedia.org/wiki/Vitamín_C
http://zpravy.idnes.cz/v-boji-s-rakovinou-pomaha-i-vitamin-c-d7h-/domaci.aspx?c=A130911_131743_domaci_jpl
http://www.novinky.cz/domaci/313036-novinka-v-lecbe-rakoviny-v-cesku-infuze-vitaminu-c.html
http://sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/knihy/tluste_strevo/5511-tluste_strevo-11_vitamin_C.htm
http://www.paulingtherapy.com/
http://www.lbl.gov/Science-Articles/Archive/pauling-and-vitamin-c.html
http://www.medicc.eu/sk/odborne-clanky/item/67-rakovina-a-antioxidanty
http://www.veterina-uh.cz/onemocneni-kuze-a-srsti-morcat/
http://www.dm-drogeriemarkt.cz/cz_homepage/zvirata/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Breussova_dieta
http://www.linkos.cz/vyziva/vyziva-onkologicky-nemocneho/
http://www.celostnimedicina.cz/rakovina-nas-nepritel-nad-kterym-muzeme-zvitezit-aneb-12-skupin-protinadorovych-potravin.htm#ixzz2fNZTlo7k
http://ona.idnes.cz/prekvapivy-lek-proti-rakovine-brokolice-kvetak-a-zeli-ppi-/zdravi.aspx?c=A080819_134950_diagnoza_bad
http://semeniste.cz/vitanie/28-vitanie-snodarna-indicky-zensen-withania-somnifera-semena-zensenu-10-ks.html
http://leciverostliny.webnode.cz/products/vitanie-snodarna-indicky-zensen-whitania-somnifera-/revidováno dne 1.12.2013
  Prohledat náš web:          ©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk
Neaktivni
Přezdívka:
Dotaz: