dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
/ Dietní výživa / Směry ve výživě / Detoxikace organismu

Detoxikace organismu

29.5.2011 16:42Detoxikace je zbavení organismu toxických látek. Kyseliny v lidském organismu je třeba neutralizovat (kyseliny a zásady musí být v organismu v rovnováze).

Autor článku: Evžena Janovská DiS


revidováno dne: 29.5.2011

Detoxikace organismu
foto: redakce@dietologie.cz
Detoxikace je zbavení organismu toxických látek. Jedná se o kyseliny vzniklé při metabolizmu proteinů (kyselina sírová a kyselina fosforečná), sacharidů a tuků (kyselina octová, kyselina mléčná), při svalové činnosti (kyselina mléčná), při povrchním dýchání (vede ke zvýšené koncentraci oxidu uhličitého v krvi), při stresu a negativních emocích (např. strach, smutek, hněv). Všechny vzniklé kyseliny jsou toxické a je třeba je z těla co nejrychleji odstranit, ale nejprve musí být neutralizovány minerálními látkami.

Zanesení organismu toxickými látkami a jeho průběh


Kyseliny v lidském organismu je třeba neutralizovat (), k tomu slouží minerální látky, nedostává-li jich tělo dostatečné množství v potravě, bere si je ze svých zásob (z kostí, zubů, chrupavek, kloubních pouzder, šlach, nehtů, krve, cév, vlasů, vlasové pokožky), tyto minerální látky organismu chybí.  Je-li tělo díky nedostatečnému příjmu minerálních látek potravou je brát ze svých zásobáren – organismus rychleji stárne. Z kyselin neutralizovaných minerálními látkami se stávají vlivem chemických reakcí soli. Tyto soli musí být z těla vyloučeny, voda je nejen potřebným rozpouštědlem, které rozpustí soli vzniklé neutralizací kyselin, ale též transportním prostředkem, který je vyloučí z těla. Tyto odpadní látky se vylučují ledvinami, plícemi a kůží. Jsou-li tyto odpadní látky z těla vyloučeny, dochází k udržení acidobazické rovnováhy. Nejsou-li soli zneutralizovaných kyselin rozpuštěny a vyloučeny z těla, dochází k usazení solí zneutralizovaných kyselin v organismu. Každá toxická látka, každá kyselina musí být po rozpuštění (po rozpuštění se zneutralizovaná látka, tj. vázaná kyselina uvolní a stane se aktivní) znovu zneutralizována minerálními látkami. Jinak se ukládá v těle, kde působí toxicky, nejprve v tukové tkáni, což se projevuje např. zácpou, průjmem, nechutenstvím, které se střídá s „vlčím“ hladem, pálením žáhy, únavou agresivitou, později se toxické látky usazují v pojivové tkáni, což se projevuje studenými nohami, povlakem na jazyku, zanícenými mandlemi, bolestmi hlavy, migrénami, pálení chodidel, návaly pocení. Dalším místem usazenin jsou svaly a chrupavky, což se projevuje bolestmi. Usazeniny se nacházejí též ve vnitřních orgánech, např. v pankreatu. Musí-li si tělo brát minerální látky ze svých zásob kvůli jejich nedostatečnému příjmu potravou, tyto minerály tělu chybí, což představuje další zdravotní problémy a také poškození organismu kyselinami (poleptání), vlivem nedostatku minerálních látek potřebných pro neutralizaci kyselin. Následkem toho vzniká postupná otrava organismu. Velký negativní vliv na překyselení organismu má též stres a negativní emoce.

Nemoci způsobené nadbytkem toxických látek v organismu


Vlivem nadbytku toxických látek v organismu (jedná se o kyseliny a usazené soli zneutralizovaných kyselin) a nedostatku minerálních látek v těle dochází k mnoha různým chorobám, které na první pohled nemají nic společného. Jsou to: Zubní kaz; Paradentóza; Ateroskleróza; Křečové žíly; Zhnisané mandle; Ekzémy; Záněty kůže; Lupénka; Alergie; Žlučové a ledvinové kameny; Revmatismus; Dna; Artróza; Lipomy; Fibromy; Diabetes mellitus; Gastritida; Crohnova choroba; Bechtěrevova choroba; Alzheimerova choroba; Poruchy prokrvení; Usazování cholesterolu; Infarkt myokardu; Cévní mozková příhoda; Plísňová onemocnění; Deprese, apatie.

Metody detoxikace


Tělo musí být zbaveno toxických látek, k tomu je třeba dodržovat několik zásad. Mezi ně patří:
  • Konzumace zásadotvorných potravin
  • Dostatečný denní příjem vhodných tekutin
  • Dostatek pohybu (pozor na nadměrnou svalovou zátěž, jejímž následkem je nadbytek kyseliny mléčné)
  • Správný způsob dýchání
  • Správná péče o tělo
  • Dostatek spánku a odpočinku
  • Správná relaxace
  • Další pomocníci – konzumace rostlin podporujících detoxikaci organismu
Detoxikaci organismu je třeba provádět dle míry jeho překyselení a usazení toxických látek. Je-li v organismu usazeno velké množství toxických látek, při rychlé detoxikaci dojde k nadměrnému vyplavení toxických látek do krve, což způsobí velké zdravotní problémy, které mohou být i smrtelné.

Zásadotvorné potraviny


Kyselinotvornost nebo zásadotvornost je stav, který způsobují potraviny v organismu poté, co byly stráveny. Kyselinotvorných potravin je většina, tyto potraviny obsahují důležité látky pro náš organismus, nelze je ze stravy vynechat, ale je třeba je nekonzumovat v nadbytečném množství a je třeba je též neutralizovat. Řešením je konzumace zásadotvorných potravin a dodržování ostatních zásad . Mezi kyselinotvorné potraviny patří např. vejce, maso, ryby, sýry, většina obilnin, cukr, luštěniny, tuk, černá káva, alkohol. Zásadotvorné potraviny jsou hlavně zelenina, ovoce, některé druhy koření (např. kmín, kopr, bobkový list, majoránka), některé rostliny (např. cibule, česnek, aloe vera).

Dostatek vhodných tekutin


Tekutiny jsou nezbytným prostředkem detoxikace organismu, ale ne všechny tekutiny jsou vhodné. Mezi nevhodné tekutiny pro patří veškeré kofeinové nápoje (káva, nápoje typu coca-colla), silný černý čaj, mléko (jedná se o výživnou tekutinu, kterou nelze započítávat do denního příjmu tekutin), veškeré slazené nápoje (i džusy a ovocné šťávy slazené cukrem). Přírodní ovocné džusy a přírodní ovocné a zeleninové šťávy, nepřislazované cukrem jsou výborným zdrojem tekutin potřebných pro detoxikaci organismu i výborným zdrojem vitamínů a minerálních látek. Mezi vhodné tekutiny patří slabý hořký černý čaj, zelený čaj, bílý čaj, bylinné čaje, hořký ovocný čaj, stolní neperlivé vody bez příchuti, minerální vody bez příchuti, pitná voda, pramenitá voda, voda s jedlou sodou. Dostatek tekutin znamená minimálně 2 l tekutin denně, při pobytu v přetopené místnosti nebo v horkém prostředí, při zvýšené fyzické námaze (např. při sportovním výkonu) je potřeba tekutin vyšší.

Dostatek pohybu


Při pohybu dochází ke zvýšení dechové frekvence a urychlí se vylučování oxidu uhličitého z těla. Pohyb musí být dostatečný, tj. ani nedostatečný ani nadměrný. Při dostatečném pohybu dochází k , posilování svalstva a podněcování duševních schopností a tím většího sebevědomí, ke vzniku lepší postavy i lepší nálady (díky vylučování endorfinů) a též k větší výkonnosti fyzické i duševní. Následkem nedostatku pohybu je obezita, únava, zdravotní potíže, fyzické i duševní (např. deprese). Pohyb je volen dle zdravotního stavu a fyzické kondice jednotlivce. Při nadměrné pohybové aktivitě, tj. nadměrné svalové činnosti dochází ke vzniku nadměrného množství kyseliny mléčné, která je pro organismus toxická, a která musí být neutralizována minerálními látkami. Optimální je konzumace minerálních látek před nadměrnou pohybovou aktivitou, tj. nadměrnou svalovou zátěží a po ní 10 minut koupele ve vodě s koupelovou solí.

Správný způsob dýchání


Povrchové dýchání vede ke zvýšení koncentraci oxidu uhličitého v krvi a následně k poklesu pH. Lidé s nedostatkem pohybové aktivity dýchají povrchově. Správný způsob dýchání je hluboké dýchání. Čím dýchá člověk hlouběji a pomaleji, tím je uvolněnější a snižuje se koncentrace oxidu uhličitého v krvi. Pro nácvik hlubokého dýchání je výborné plavání, ale každá pohybová aktivita, zejména na čerstvém vzduchu (např. turistika, jízda na kole, procházky přírodou) vedou k detoxikaci organismu. Člověk potřebuje ke svému životu kyslík, jen řádně okysličený organismus je zdravý. Organismus se okysličuje, a tím i detoxikuje pobytem na čerstvém vzduchu (ne ve znečištěném ovzduší, kde vdechuje jedovaté výpary, které otravují organismus) a vhodné je též dostatečné větrání. Při nedostatečném větrání je vzduch vydýchaný s nedostatkem kyslíku, vdechují-li plíce takový vzduch, nedochází k dostatečné regeneraci a detoxikaci organismu.

Správná péče o tělo


Kyselé prostředí je ideální prostředí pro různé bakterie způsobující plísně a detoxikace organismu má být prováděna i z vnějšku. Mnohá tělová mléka a krémy jsou extrémně kyselé. Jelikož náš organismus přijímá různými způsoby nadbytek kyselinotvorných látek, a pro svoji správnou funkci potřebuje, aby kyseliny i zásady byly v rovnováze, má být vnější péče o tělo zásadotvorná, zásaditá. Je třeba používat zásadité prostředky, zásadité tělové krémy, mléka, deodoranty. Výborná je zásaditá koupel ve vodě se zásaditou koupelovou solí. Koupel trvá cca 60 -120 min a je třeba každých 10 minut odrhnout kůži žínkou nebo kartáčkem. Při nedostatku času je vhodné použít zásaditou sprchu. Po osprchování je třeba se otřít a poté nanést na žínku zásaditou koupelovou sůl a vydrhnout celé tělo, nechat chvíli působit a pak krátce osprchovat a spláchnout. Stejným způsobem lze ošetřit jednotlivé části těla.

Dostatek spánku, odpočinku a správná relaxace


Stres působí na organismus kysele, má výrazný negativní vliv na překyselení organismu. Stresová reakce není sama o sobě toxická. Tato reakce probíhala již za doby pravěkých lovců, pro které byla jednou z nutných podmínek k přežití, a byla předávána prostřednictví genů dalším generacím. Při stresové reakci dochází ke zvýšenému vyplavování stresových hormonů do krve, které mobilizují organismus k okamžitému útoku nebo k okamžité obraně, tj. „boj nebo útěk“. Došlo-li k jedné nebo druhé variantě, došlo ke zvýšené činnosti svalů a oběhového systému, což mělo za následek vyloučení stresových hormonů poté, co splnily svoji funkci, tj. uvedly organismus do stavu zvýšené pohotovosti. V současné době bohaté na stres nelze realizovat ani jednu z těchto dvou variant. Následkem toho stresové hormony uvedou  organismus do stavu zvýšené pohotovosti  tj. připraví ho na „boj nebo na útěk“, ale ani jedna z výše uvedených variant není v současné době uskutečnitelná. Stresové hormony nejsou vyloučeny, zůstanou v krvi, kde napáchají škody v podobě pozdějších různých zdravotních problémů, fyzických i psychických. Kromě toho jsou též jednou z příčin vzniku obezity – při stresu se vyplaví zvýšené množství adrenalinu, kortizolu – stresových hormonů (kortizol, není-li vyloučen blokuje využití tukových zásob jako energetického paliva), vyloučí se též inzulín (který se spolu s glukagonem podílí na udržení stabilní hodnoty glykémie (hladiny glukózy v krvi) – který blokuje využití tukových zásob jako zdroje energie (zvýšená sekrece inzulínu do krve způsobí pokles hladiny glukózy v krvi a následný neovladatelný hlad a hojnou konzumaci potravin bohatých na sacharidy, dojde k vzestupu hladiny glukózy v krvi, která se buď zmetabolizuje a uloží se v játrech ve formě glykogenu nebo (je-li v játrech dostatek glykogenu a nemají již kapacitu pro uložení dalšího glykogenu) se zmetabolizují na mastné kyseliny, které jsou transportovány do tukové tkáně), který přispívá ke vzniku a rozvoji obezity. Z toho vyplývá, že je třeba se se stresem vypořádat. K tomu slouží vhodné relaxační techniky, zájmová činnost, dostatek pohybu, kontakt s blízkými a s přáteli, ale též dostatek spánku a odpočinku.  Při dostatečném spánku a odpočinku je organismus regenerován a posílen a lépe a snáze odolává stresové zátěži.

Další pomocníci při detoxikaci organismu


Při detoxikaci organismu mohou pomoci též některé rostliny. Jsou to např.:
  • Spirulina platensis – modrozelená mořská řasa, vytváří zásadité prostředí v těle a odstraňuje těžké kovy
  • Papája – obsahuje směs enzymů zvanou papain, působí proti parazitům, změkčuje nemocnou a mrtvou tkáň, rozkladné jedy a zatvrdlé zbytky a tím usnadňuje jejich rozpuštění. Papája obsahuje též aminokyseliny potřebné pro regeneraci buněk a vitamíny A, C, E.
  • Aloe vera – má antivirové, antibakteriální, protizánětlivé účinky, podporuje imunitu
  • Ananas – obsahuje bromelain, který podporuje imunitu, vhodná je konzumace čerstvého ananasu, do kompotovaného ananasu bývá přidán cukr, který působí na organismus kyselinotvorně (okyseluje ho).
  • Echinacea – léčivá rostlina, která čistí (detoxikuje) krev – pomáhá ji zbavovat se toxických látek.
  • Česnek (allium sativum) – podporuje imunitu a působí proti mnoha onemocněním.


Závěr


Zdraví máme ve svých rukou, záleží jen, jaký způsob života žijeme. Zdravý životní styl vyžaduje určitou míru sebeovládání, ale toto sebeovládání se nám mnohokrát vrátí v podobě tělesného i duševního zdraví, v podobě vitality, elánu, dlouhého mládí, a to stojí za to. přispívá i k léčení mnoha nemocí, ale vždy je lepší prevence, i v případě, že dojde k úplnému vyléčení, choroba je sice vyléčena, ale mohou zůstat trvalé následky vlivem trvalého poškození organismu chorobou, např. inzulinovou rezistenci lze vyléčit, ale diabetes mellitus 2. typu, který po ní následuje, už nikoli.

Literatura


  • Herman Aihara, Kyseliny a zásady, překlad: Ing. Karel Machala, vydavatel.: nakladatelství ANAG, vydáno v roce 2009 v Olomouci, ISBN 978-80-7263-531-3
  • Peter Jentschura, Josef Lohkaemper, Zdraví díky odkyselení a vyloučení škodlivin, překlad: PHDr. Martin Lachout PhD, vydavatel: nakladatelství Vladislava Šafratová, vydáno v roce 2009 v Praze, 1. vydání, ISBN 13:978-3-933-874-33-7
  • Marianne E. Meyer, Detoxikace a posilování imunity v praxi, překlad: Eva Bosáková, vydavatel: Fontána, vydáno v roce 2006 v Olomouci, 1. vydání, ISBN 80-7336-337-2
  • revidováno dne 29.5.2011
      Prohledat náš web:          ©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk
    Neaktivni
    Přezdívka:
    Dotaz: