dietologie.cz|xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
DietyDiety1x Key1
Pooperační dieta při zánětu slinivky, žlučníkové kamínkyPooperační dieta při zánětu slinivky, žlučníkové kamínkyAccessibility
Diety
s35 dieta
Diabetická dieta šetřící
Pankreatická výživa a onemocnění žlučníku
Dieta č.10 neslaná šetřící
Vzorový jídelní lístek dna
Dieta na snížení kyseliny močové v krvi
Dna a bezcholesterolová dieta
Dna jídelníček, jídelníček nemoc dna
DNA recepty, recepty při dně
Dieta při onemocnění dnou
Dieta při vzácné anomalii střev
Dieta výživná (11)
Dieta č. 12 pro batolata
Beztuková dieta
Kašovitá strava
Alergie na kravské mléko u batolet
Kombinovaná dieta
Dietní vyvážená strava
MENU pro dietu č. 6
Bezmléčná dieta
Dieta při zánětu žaludku
Re: Dieta při zánětu žaludku
Žaludeční dieta
Dieta na zánět prostaty
Omezení železa při jaterní dietě
Mléčné výrobky nízkobílkovinná dieta
Dieta při trombóze
Dieta při průjmu u dospělých
Cholesterolová dieta, cholesterol dieta
Obezita, cholesterol a vysoký tlak – kombinace diet
Vyřazení nízkocholesterolové diety
Bezlaktózová dieta, jídelníček bez laktózy
Intolerance laktózy
Intolerance laktózy, doporučená dieta a potraviny
Dieta při ileus
Strava při kojení
Pooperační dieta při zánětu slinivky, žlučníkové kamínky
Žlučníková dieta
Tekutá výživa
Odlehčovací dny
Dieta při onemocnění jater
Sladká jídla při dietě
Jaterní dieta jídelníček
Jídelníček při onemocnění jater
Re: Jídelníček při onemocnění jater
Špatné jaterní testy dieta
Škroby v dietě
Tuk na játrech, jaterní dieta, recepty
Bezpurinová a šetřící dieta
Cukrovka u kojenců
Dieta na cukrovku
Antiketogenní dieta, diabetes
Cukrovka dieta, cukerná dieta
Cukrovka jídelníček
Dietní recepty při mononukleóze
Re: Dietní recepty při mononukleóze
Dieta po biliopankreatické diverzi
Hlavní zásady při dietě s omezením zbytků
Dieta při pálení žáhy
Dieta při potížích pálení žahy
Dieta při střevní chřipce
Zácpa, hemeroidy, dieta při zácpě
Gastritida dieta
Anemie, akné, léčba akné dietou
Jak léčit akné a svědění při růžovce
Re: Jak léčit akné a svědění při růžovce
Mononukleóza jídelníček
Neslaný jídelníček
Dieta po zánětu tlustého střeva
Dieta, jídelníček po operaci tlustého střeva
Dieta při vyhlazení střevních klků
Slinivka
Dieta při slinivce
Rakovina slinivky a dieta
Dieta při slinivce – nápoje, dieta pankreatická
Strava při kojení po zánětu slinivky břišní
Zánět slinivky břišní při prodělání příušnic
Dieta na slinivku
Slinivková dieta, recepty při onemocnění slinivky břišní
Zánět slinivky, alkohol a kouření
Celiakie a bezlepková dieta
Bezlepková pauza, jak dlouho držet bezlepkovou dietu
Bezlepková dieta a intolerance laktózy
Bezlepkové dietní stravování
Re: dietní bezlepkové stravování


/ Dietní, dietologická poradna / Diety / Pooperační dieta při zánětu slinivky, žlučníkové kamínky

Pooperační dieta při zánětu slinivky, žlučníkové kamínky


Dotaz

Dobrý den, prodělala jsem akutní zánět slinivky, který způsobily drobné kamínky ve žlučníku. Přibližně za měsíc jdu na operaci, při které mi žlučník odstraní. Do té doby musím držet dietu č. 4 s omezením tuků. Jím každý den veku, netučný sýr, piju kefír a jím hodně ovoce a ovesných vloček s bílým netučným jogurtem. Chtěla bych se zeptat na pár pochutin. Můžu snídat např. tuňáka s vekou, který je v olivovém oleji (za předpokladu, že oleje si "naložím" co nejméně)? Nemůžu klasický chleba? A co nealkoholické pivo? Nutriční poradkyně v nemocnici mi nebyla schopná říct co mám jíst v pooperační dietě, zda ho můžu. Stejně tak by mě zajímalo, zda jsou úplně zapovězené tmavé rohlíky (ty jsem totiž jedla před nemocí podstatně častěji než bílé pečivo, které musím teď)? Další dotaz se týká natě z jarní cibulky – měla jsem ji v brokolicovo-bramborové polévce a až pozdě jsem si uvědomila, že cibuli nemůžu. Ovšem vůbec nic mi nebylo, tak to snad velká chyba nebyla. Platí to i pro nať? Ohledně semínek všechno chápu, ale můžu rajčata? Vždyť mají také semínka. A u všeho ovoce musím odstraňovat slupku, třeba i u broskví nebo meruněk? A poslední dotaz: existují potraviny, které vysloveně doporučujete v pooperační dietě při zánětu slinivky, protože mají příznivý vliv na funkci slinivky? Pro úplnost dodávám, že je mi 27 let. O kamíncích jsem až do zánětu nic netušila a snažila jsem se předtím jíst poměrně zdravě. Jsem také zvyklá sportovat a jíst často zeleninu. Myslíte, že po operaci žlučníku budu moct do jídelníčku přidat širší spektrum pochutin (hlavně právě zeleninu)? Omlouvám se za tak dlouhý dotaz, ale budu si jistější, když to proberu s odborníky. S pozdravem.

Iva, ChvaleticeOdpověd

Dobrý den, po odeznění akutního stádia zánětu slinivky i po odejmutí žlučníku je potřeba dodržovat dietu č. 4 – dietu s omezením tuků. Tato dieta má šetřící charakter a to jak z hlediska termického (vynechat horké a ledové), chemického (ne nadýmavé a dráždivé) i mechanického (nejíst tuhé slupky, zrníčka, kůrky apod.). Pokrmy připravujeme vařením, dušením, vhodné je i pečení v alobalu, kdy nevzniká kůrka. Důležitá je pravidelnost v jídle a dostatečný přísun tekutin. Platí úplný zákaz alkoholu. Dodržuje-li někdo pankreatickou dietu a zároveň je před odnětím žlučníku, raději Vám nealkoholické pivo nedoporučuji. Nealkoholické pivo není zcela prosté alkoholu. V pooperační dietě při zánětu slinivky z jídelníčku zcela vypouštíme grilovaná, smažená a kořeněná jídla. Nepoužívá se cibulový základ ani opékání na oleji. Zahušťovat je možné zálivkou z mouky a vody. Malé množství tuku (např. čerstvé máslo, do 10 g) přidáváme až do hotového pokrmu. Přehled vhodných potravin pro dietu s omezením tuků naleznete na stránkách dietologie. Důležitý je zákaz kouření. Konkrétně k Vašim dotazům: veka raději alespoň den stará (čersté pečivo nadýmá), netučný sýr a kefír je v pořádku, co se týká ovoce – pozor na druhy s tvrdými slupkami a zrnky. NE maliny, jahody, rybíz, hrušky. ANO – jablka, meruňky, broskve, banány, pomeranče, kompoty a ovocné přesnídávky z povolených druhů ovoce, obecně spíše vyzrálejší ovoce. Ovesné vločky je lepší povařit či alespoň nechat změknout v jogurtu přes noc. Tuňáka v olivovém oleji v malé porci jíst můžete, olej doporučuji důkladně okapat. Vodové bílé pečivo bez posypky je mnohem lépe stravitelnější než klasický pšeničný chléb. Klasický chléb bych na pankreatickou dietu ani na dietu s omezením tuků nedoporučila. Důležité je vyhýbat se celým zrnům, posypkám, zrníčkům a semínkům. Tzn., že celozrnné pečivo v této dietě není vhodné. Nať jarní cibulky by měla být bez problémů. Rajčata je lepší vypeckovat. Co se týká podpory slinivky, doporučuji konzultovat s lékařem preparáty s obsahem trávicích enzymů. Po určité době od operace se doporučuje velice pozvolna zkoušet zařazovat do jídelníčku některé dříve vynechávané potraviny a vysledovat, jak je budete tolerovat. Nové potraviny zkoušet v malém množství a doporučuje je též nezkoušet je večer, ale během dne, pro případ, že by se objevily trávicí potíže. Při potížích je třeba se vrátit o krok zpět. Strava bývá velice individuální a každý snáší něco jiného. To se týká např. celkového množství tuku ve stravě, mléčných výrobků, druhů zeleniny apod. Doba dietního omezení závisí na intenzitě proběhlého zánětu slinivky, ale obecně se doporučuje celoživotní dietní omezení (vynechat smažená, příliš tučná a ostrá jídla apod.) s individuálně zařazenými potravinami. Dle Vašeho zájmu Vám mohu doporučit naše jídelníčky vhodné při dietě s omezením tuků. Jídelníčky mají kód REDUKCE-2, REDUKCE-3, REDUKCE-7, REDUKCE-8. Přeji Vám, ať se daří!

Ing. Anna JermářováNenašli jste v poradně  odpověď na Váš problém? kontaktujte násnapište nám! Na vaše dotazy odpovídají zkušené nutriční terapeutky s praxí ve zdravotnických zařízeních.
revidováno dne 13.10.2011Mohlo by Vás zajímat:
  Prohledat náš web:          ©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk
Neaktivni
Přezdívka:
Dotaz: