transparent
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Cukr – Řepa – Cukrovka

Cukr

28.10.2009 18:55Řepa (Beta vulgaris ssp esculenta var altissima) je rostlina hospodářsky dvouletá. Bulva cukrovky je část rostliny bez listů (někdy se používá termín kořen) a tvoří ji: hlava bulvy, krk bulvy, vlastní kořen.

revidováno dne: 28.10.2009

Cukr

Cukr
foto: redakce@dietologie.cz

Bulva je utvářena podle variet a typů odrůd. Tvar bulvy je vřetenovitý, protáhlý, má podobu kužele, jehož vrchní část a boky jsou ztlustlé. Délka a tvar vlastního kořene rozhodují o kvalitě mechanizované sklizně. Z technologického hlediska rozdělujeme látky obsažené ve sklizených bulvách cukrovky na dřeň a řepnou šťávu. Řepnou dření se rozumí souhrn ve vodě nerozpustných látek. Zbytek tvoří řepná šťáva, tj. voda a v ní rozpuštěné látky. Řepná bulva obsahuje asi 76 % vody a 24 % sušiny. Zpracováním cukrovky v cukrovaru získáme v průměru 12,5 % bílého cukru, 5,5 % sušených řízků a 4,5 % melasy. Pro hodnocení technologické jakosti cukrovky je nejdůležitější obsah sacharózy a melasotvorných látek. Sacharóza, běžně nazývaná cukr, dosahuje v cukrovce koncentrace v rozmezí 15-18 %, maximálně 20-22 %.

Pěstování


Nejvhodnější předplodinou pro cukrovku jsou ozimé obilniny, nejčastěji ozimá pšenice. Cukrovce se nedaří po kukuřici a vojtěšce. Organické hnojení je nezbytnou součástí systému hnojení cukrovky. Nejvhodnější hnojiva jsou chlévský hnůj a kompost. Cukrovka je velmi citlivá na přehnojení dusíkem, které vede k poklesu cukernatosti v některých případech i k poklesu výnosu. Nedostatek dusíku u cukrovky je provázen určitým zesvětlením listů, listy jsou malé, s tenkými řapíky, vnější listy rychle stárnou. Nadbytek dusíku charakterizuje temně zelená barva listů a velké zvlnění čepelí.

Kvalita produkce


Kvalita cukrovky je dána technologickou jakostí bulev. Je vyjadřována zpravidla cukernatostí, výtěžností bílého cukru, zůstatkem cukru v melase a výrobností. K nejznámějším a dominujícím kritériem technologické. jakosti cukrovky je cukernatost – polarizace (P) je v procentech vyjádřený obsah sacharózy v bulvě cukrovky. Průměrné hodnoty dosahují 16-19 %. K dalším jakostním kritériím patří: rozpustný popel (Pp); Alfa-aminodusík (škodlivý dusík – alfaN)

Využití k vyrobě cukru


Cukrovka má jediné využití – na výrobu cukru. Jejím odběratelem je cukrovar. Dodávaná cukrovka má být zdravá, způsobilá k průmyslovému zpracování, s obsahem cukru nejméně 14 %, bulvy mají být vetší než 100 g, s očekávaným zůstatkem cukru v melase nejvýše 3 % hmotnosti řepy.

revidováno dne 28.10.2009

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Cukr – Řepa – Cukrovka
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíZmrzliny a mražené krémy dalšíAnanas O potravináchO potravinách
Reklama
Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: