transparent
Dietní výživa / Teorie / Tuky / Triacylglyceroly, Triglyceridy

Triacylglyceroly (triglyceridy)

11.7.2011 18:33Triacylglyceroly (triglyceridy) patří mezi tuky. Tuky hrají v organismu nezastupitelnou roli, např. podílejí se na tvorbě hormonů, účastní se biochemických reakci v organismu, vitamíny A, D, E, K jsou využitelné pouze v tucích, mají funkci ochrannou i termoregulační, jejich nedostatečný příjem vede ke zdravotním problémům.

Autor článku: Evžena Janovská DiS, nutriční terapeut


revidováno dne: 11.7.2011

Nejvíce triglyceridů v uzeninách

Nejvíce triglyceridů v uzeninách
foto: redakce@dietologie.cz

Co jsou triacylglyceroly? Alkohol (organická sloučenina obsahující skupinu – OH) a mastné kyseliny (organické karboxylové (obsahují karboxylovou skupinu) kyseliny s dlouhým uhlíkatým řetězcem jsou základní součástí lipidů (tuků). Podle chemické struktury dělíme tuky na jednoduché (obsahují pouze tuky) a složené (kromě tuků obsahují jiné látky, např. anorganické kyseliny (např. kyselinu fosforečnou)). Triacylglyceroly patří mezi jednoduché tuky (lipidy). Jedná se o mastné kyseliny esterově (ester je chemická sloučenina vzniklá reakcí karboxylové kyseliny a alkoholu) vázané na glycerol (jednoduchý lipid). Triacylglyceroly se vyskytují v rostlinných i v živočišných tucích. U člověka jsou uskladněny v tukových buňkách ve formě kapének, které vyplňují téměř celou buňku.

Metabolismus tuků


Ke štěpení tuků dochází prostřednictvím enzymů štěpících tuky (lipáz) v duodenu působením pankreatických lipáz (v žaludku jsou pouze částečně štěpeny mléčné tuky). Při štěpení tuků se uplatňují hormony adrenalin a glukagon, jejichž působením se aktivují lipázy. Na štěpení lipidu se též podílejí soli žlučových kyselin. Lipidy (tuky) jsou postupně rozloženy na nejzákladnější složky, tj. na glycerol a mastné kyseliny. V tenkém střevě se z glycerolu a mastných kyselin vytvoří triacylglyceroly, které jsou v podobě chylomikronů (mikroskopické tukové částice) transportovány lymfatickými cestami až do hlavního mízovodu, kterým se dostávají do krve. Mastné kyseliny dělíme podle počtu dvojných vazeb na nasycené (nemají žádnou dvojnou vazbu) a nenasycené (mají minimálně jednu dvojnou vazbu). Nasycené mastné kyseliny jsou živočišného původu (kromě mastných kyselin obsažených v kokosovém a palmovém oleji). Nenasycené mastné kyseliny (kromě mastných kyselin obsažených v rybím tuku) jsou rostlinného původu. Nasycené mastné kyseliny zvyšují hladinu celkového cholesterolu v krvi i LDL cholesterolu („zlého cholesterolu“), nenasycené mastné kyseliny snižují hladinu celkového cholesterolu i LDL-cholesterolu, omega 6 mastné kyseliny snižují též hladinu HDL-cholesterolu („hodného cholesterolu“).

Působení triacylglycerolů v organismu


Triacylglyceroly jsou obsaženy v chylomikrech a VLDL lipoproteinech (tuky na které jsou chemicky navázány bílkoviny). Z VLDL lipoproteinů prostřednictvím volných mastných kyselin (nejsou součástí žádné chemické sloučeniny) vznikají LDL-částice, přenášejí cca ¾ celkového cholesterolu. Jedná se o aterogenní částice, které se usazují na vnitřních stěnách cév a postupně je ucpávají. HDL lipoproteiny přenášejí triacylglyceroly a cholesterol z tkání zpět do jater, čímž působí proti ucpávání cév.

Zvýšená hladina krevních tuků


Odběrem krve se zjišťuje množství krevních tuků (celkového cholesterolu, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu a triacylglycerolů) v krvi. Fyziologická hodnota celkového cholesterou je 3,1-5,2 mmol/l (celkový cholesterol je ukazatel rozvoje aterosklerózy), fyziologické hodnoty triacylglycerolů jsou do 1,8 mmol/l, LDL cholesterol pod 3,0 mmol/l a HDL cholesterol nad 1 mmol/l. Je-li hodnota jedné položky zvýšená, jedná se o zvýšenou hladinu krevnich tuků. Zvýšená hladina krevních tuků je rizikem pro kardiovaskulární (srdečně cévní) onemocnění, bývá, ale nemusí být, součástí metabolického syndromu. Součástí metabolického syndromu je kromě zvýšení hladiny krevních tuků porušená glukózová tolerance (nebo diabetes mellitus druhého typu), obezita, hypertenze.

Léčba zvýšené hladiny krevních tuků


Léčba spočívá v omezení celkového množství tuků, zejména živočišných tuků a bohatých zdrojů cholesterolu, v případě nadváhy nebo obezity v redukci tělesné hmotnosti, dodržování dostatečného pohybového a pitného režimu dle fyzické kondice a zdravotního stavu.

Zásady diety


  • Omezit celkový příjem tuků min. na 60 g denně
  • Nepoužívat volné živočišné tuky (máslo, sádlo, slanina)
  • Konzumovat potraviny s nižším obsahem tuků
  • Nahrazovat živočišné tuky kvalitními rostlinnými tuky (a též je správně používat, např. olivový olej Extra Virgine je velice zdravý, ale není vhodný pro tepelnou úpravu potravin (do teplého pokrmu ho lze přidat až po tepelné úpravě))
  • Nepoužívat kuchyňské úpravy vyžadující větší množství tuků (smažení, fritování)
  • Omezit příjem celkového cholesterolu na max. 300 mg denně
  • Zvýšení příjmu vlákniny (cca 30 g denně = ½ kg ovoce nebo zeleniny), hojná konzumace luštěnin, brambor
  • Upřednostňovat celozrnnou pšeničnou mouku a výrobky z ní
  • Upřednostňovat celozrnné obiloviny, hnědou loupanou rýži (natural) před bílou loupnou rýží
  • Zařadit do jídelníčku ryby min. 1x týdně
  • Slazené potraviny nahrazovat polysacharidy
  • Konzumovat stravu s nízkým a středním glykemickým indexem
  • Vyhnout se sladkostem a tučným jídlům
  • Ke slazení používat sladké ovoce, jím též uspokojovat chuť na sladké, občas lze sladit medem (kromě sacharidů obsahuje též rostlinné tuky, minerály, vitamíny)
  • Pít neslazené nápoje, přírodní, neslazené ovocné šťávy (džusy) ředit vodou v poměru 1:1
  • Omezit alkohol jen na jednu dávku denně a to pouze nejsou-li další onemocnění (např. onemocnění jater)


Vhodné potraviny


Mezi vhodné potraviny nízkocholesterolové diety patří libová masa, náhražky masa (sójové maso, klaso, šmakoun, robi, seitan), z uzenin je doporučována pouze libová šunka, mléko a mléčné výrobky s nižším obsahem tuků, vejce pouze do pokrmů, vaječné bílky bez omezení. Z tuků lze používat kvalitní rostlinné oleje a kvalitní rostlinné tuky (např. Flora, Rama), ořechy a semínka lze konzumovat pouze občas (obsahují velké množství tuku). Ovoce a zelenina jsou vhodné bez omezení (tj. všechny druhy, ale diabetici by měli konzumovat sladké druhy ovoce (hrušky, hroznové víno, melouny) v omezeném množství). Vhodné jsou celozrnné obiloviny a výrobky z nich, luštěniny, brambory, bylinné natě, koření se neomezuje, pouze se omezuje solení (se zvýšenou hladinou krevních tuků bývá spojená hypertenze). Polévky se používají netučné, z příkrmů jsou vhodné všechny kromě smažených příkrmů (hranolky, smažené brambory), houskových knedlíků, které lze zařadit pouze výjimečně, omáčky se nepoužívají (jsou kalorické), upřednostňují se přírodní šťávy, místo moučníků je vhodné ovoce nebo ovocné tvarohy nebo zakysaní mléčné výrobky s nižším obsahem tuku s ovocem. Nápoje se konzumují neslazené, vhodnými nápoji jsou pramenitá voda, pitná voda, stolní vody bez příchuti, ovocné čaje, ne příliš silný černý, ruský, zelený, bílý čaj. Zrnkovou kávu si lze dopřát 1x denně.

Nevhodné potraviny


Mezi nevhodné potraviny patří volné živočišné tuky (sádlo, škvarky, lůj), tučné potraviny (tučná masa (např. vepřový bůček), vnitřnosti, uzeniny (kromě libové šunky), např. salám vysočina, gothaj, poličan, majonéza, tatarská omáčka, smažená vejce a všechny smažené potraviny (např. bramborák (ale lez konzumovat bramborák zapečený v troubě), obalované žampiony, smažený sýr, (ale bílkovou pomazánku lze konzumovat). Dále jsou nevhodné tučné polévky, a tučné pokrmy, sušenky, oplatky, čokoláda, koblihy, dorty a sladkosti, chipsy, brambůrky, křupky, alkoholické nápoje, majonézové saláty. Rovněž jsou nevhodné sladké limionády a slazené nápoje (obsahují mnoho kalorii).

Závěr


Dieta při zvýšení hladině krevních tuků (viz cholesterol dieta) se podobá racionální stravě, pouze se omezují tuky, zejména živočišné, vylučují se kalorické potraviny (sladké, tučné), výrazně se omezuje alkohol (je velmi kalorický) a nekonzumují se smažené, fritované pokrmy a potraviny, které jsou bohatým zdrojem cholesterolu (žloutky jako samostatný pokrm, vnitřnosti).

Použitá literatura


  • RNDr. Jaroslav Odstrčil, Biochemie, vydalo Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských oborů v Brně v roce 2005, ISBN 80-7013-425-9
  • Prof. MUDr. Štěpán Svačina DrSc a kol, Klinická dietologie, vydala Grada Publishing v Praze v roce 2008, ISBN 978-80-247-2256-6
  • MUDr. David Frej, Dietní sestra, vydalo nakladatelství Triton v Praze v roce 2006, ISBN 80-7254-537-X

revidováno dne 11.7.2011

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Teorie / Tuky / Triacylglyceroly, Triglyceridy
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíCholesterol TukyTuky
Reklama
Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: