transparent
Dietní výživa / Dietní výživa / Výživa dospělých / Dietní cukroví, dietní vánoční cukroví

Dietní vánoční cukroví

27.11.2010 18:04Vánoce přicházejí a s ním i pečení cukroví. Lidé, kteří musejí ze zdravotních důvodů dodržovat některou z diet, si mohou na vánoce připravit dietní cukroví.

revidováno dne: 27.11.2010

dietní vánoční cukroví

dietní vánoční cukroví
foto: redakce@dietologie.cz

Nejedná se pouze o redukční diety, diabetické diety, ale hlavně o diety při onemocnění žaludku, žlučníku, jater nebo střev. U diabetické diety připravujte takové dietní cukroví, které je se sníženým obsahem řepného cukru a tuku. Vhodným druhem pečiva je použití jednoduchých, sušších, základních těst. Dietní cukroví není vhodné promazávat krémem a mělo by být buď s náhradními sladidly nebo úplně bez sladidel. Kakaové pracky dia, linecké kolečka dia s dia rybízovou marmeládou nebo vanilkové rohlíčky dia neobalené cukrem.

dietní cukroví u diety s omezením tuků


U diety při onemocnění jater, onemocnění žlučníku, žaludku nebo střev jsou vhodná těsta sušší s nižším obsahem živočišných tuků, pokud je to možné nahradíme živočišný tuk rostlinnými tuky. Dbejte také na to, aby dietní cukroví pro tyto pacienty neobsahovalo ořechy, dráždivé koření, čokoládu a příliš mnoho tuku. Vhodné dietní cukroví je z odpalované těsto, tvarohového těsto, těsta, která jsou ze čtvrtiny nebo poloviny nahrazena např. mrkví nebo jablky, piškotové těsto, linecké těsto. Pokud použijete např. linecké nebo jiné těsto, dbejte na to, aby dietní cukroví bylo promazáno vhodnou marmeládou bez zrníček nebo peciček, doporučuji např. marmeládu meruňkovou. Pro diety šetřící není vhodné použití rumu nebo jiného alkoholu do těsta nebo náplní.

Dietní cukroví jen na zpestření stravy


Myslete na to, že dietní cukroví máme pouze na zpestření vánoční nálady a snažíme se o to, abychom se zbytečně nepřejídali a abychom si na vánoce nezpůsobily zdravotní komplikace.

Několik receptů na dietní cukroví


Další dietní recepty najdete v sekci receptů.

Recept na mrkvové trojhránky


Mrkvové trojhránky: 50 g mrkev, 250 g tuk Omega, 300 g mouka polohrubá, 150 g marmeláda meruňková nebo broskvová (pro diabetiky marmeláda dia); Očištěnou mrkev nastrouháme na jemném struhadle. Z mouky, tuku a nastrouhané mrkve vypracujeme těsto, které necháme chvíli odpočinout. Z těsta rozválíme plát cca 5 mm silný, vykrajujeme trojhránky, které pokládáme na plech vyložený pečícím papírem. V předehřáté troubě pečeme trojhránky dorůžova. Po vychladnutí je slepujeme marmeládou. Toto dietní cukroví je dobré péct těsně před svátky, aby bylo křehké. Recept je vhodný pro diabetickou dietu, šetřící dietu, dietu s omezením tuků (malé množství), dietu bezezbytkovou, racionální dietu.

Recept na pracky pro diabetiky


Pracky pro diabetiky: 200 g mouka hladká; 50 g máslo; 30 g sorbit; 1 vejce; 100 g mandle strouhané; Mouku promícháme se strouhanými mandlemi, sorbitem a vejcem. Přidáme máslo a zpracujeme těsto, které necháme chvíli uležet. Těsto naplníme do formiček na pracky a pečeme v předehřáté troubě dorůžova. Vhodné pro diabetickou dietu, racionální dietu.

Recept na bílkový chlebíček


Bílkový chlebíček: 60 g mouka hrubá, 90 g cukr krupice, 3 bílky, 60 g rozemleté dětské piškoty, 20 g máslo na vymazání formy, 15 g mouka hrubá na vysypání formy, citrónová kůra z chemicky neošetřeného citrónu; Formu na chlebíček vytřeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Bílky vyšleháme s cukrem ve vodní lázni do husté pěny, potom vyjmeme z vodní lázně a šleháme do vychladnutí. Postupně přidáváme směs rozemletých piškotů s citrónovou kůrou a hrubou moukou, které zlehka vmícháme do hmoty. Hotové těsto nalijeme do připravené formy a ve vyhřáté troubě zvolna pečeme. Vhodné pro dietu šetřící, dietu s omezením tuků a dietu bezezbytkovou, racionální dietu.
Ovoce na vánoce

Ovoce na vánoce
foto: redakce@dietologie.cz


Recept na jablkový chlebíček


Jablkový chlebíček: 130 g krupice, 125 cukr moučka, 3 vejce, 250 g jablka strouhaná, 10 g kakao, 20 g cukr na posypání, máslo na vymazání formy, tuk na vymazání formy, citrónová kůra z chemicky neošetřeného citrónu; Formu na chlebíček vytřeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Celá vejce vyšleháme do pěny s cukrem, přidáme kakao, jemně nastrouhanou citrónovou kůru, nastrouhaná jablka a krupici, dobře promícháme a přendáme do připravené formy. Ve vyhřáté troubě zvolna upečeme. Po upečení vyklopíme, necháme vychládnou a pocukrujeme. Vhodné pro dietu šetřící, dietu s omezením tuků a dietu bezezbytkovou a racionální dietu.

Recept na základní linecké těsto


Základní linecké těsto: 210 g mouka hladká, 140 g tuk (nejlépe polovina živočišný a polovina rostlinný), 70 g cukr moučka, 1 vanilkový cukr, 1 vejce, citrónová kůra z chemicky neošetřeného citrónu, citrónová šťáva, meruňková nebo broskvová marmeláda (nebo jiná marmeláda bez zrníček a peciček). Mouku zpracujeme se změklým tukem, moučkovým a vanilkovým cukrem, žloutky, citrónovou kůrou a citrónovou šťávou ve vláčné těsto a necháme uležet. Z těsta vykrajujeme různé tvary, které po upečení a vychladnutí slepujeme meruňkovou marmeládou. Vhodné pro šetřící dietu, dietu s omezením tuků (malé množství), dietu bezezbytkovou, racionální dietu. Dieta diabetická pouze bez cukru nebo se sorbitem a marmeládou dia.

revidováno dne 27.11.2010

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Dietní výživa / Výživa dospělých / Dietní cukroví, dietní vánoční cukroví
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíVýživa při sportu dalšíProč si všímat složení výrobků na obalu? aneb Peklo na talíři Výživa dospělýchVýživa dospělých
Reklama
Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: