transparent
Dietní výživa / Dietní systém / Zakladní diety / Diabetická dieta (dieta č. 9) / Diabetes mellitus II. typu

Diabetes mellitus II. typu

15.11.2003 18:10Sekrece inzulínu u tohoto typu onemocnění je zachovalá, avšak citlivost tkání na inzulín je nedostatečná. Je to v podstatě civilizační onemocnění, které vzniká po 40 roce věku.

revidováno dne: 14.11.2008

Vznik podporuje vedle vrozené dispozice hlavně nadváha, nedostatek pohybu, stres. Projevy – typická je inzulínová rezistence, to je snížená citlivost tkání na inzulín, i když je v krvi inzulín přítomen, nevyvolává v játrech, svalech a tukové tkání žádnou odpověď a výsledek je stejný, jako by bylo inzulínu nedostatek. Většina diabetiků II. typu je obézních. Hlavním úkolem při léčbě je redukce tělesné hmotnosti (zlepší se citlivost cílových tkání na inzulín). U mnoha pacientů se dosáhne redukční diabetickou dietou a pohybovou aktivitou normalizace glykémií nebo (alespoň uspokojivých hodnot – nalačno do 8 mmol/l a po jídle do 11mmol/l). Pokud nestačí dieta a dostatek pohybu, indikují se PAD (léky). Působí na zvýšení citlivosti cílových tkání na inzulín a na zlepšení výdeje inzulínu z beta buňek Langerhansových ostrůvků.

revidováno dne 14.11.2008

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Dietní systém / Zakladní diety / Diabetická dieta (dieta č. 9) / Diabetes mellitus II. typu
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíDiabetes mellitus I. typu dalšíRámcový jídelní lístek 175 g sacharidu za den (175g) Diabetická dieta (dieta č. 9)Diabetická dieta (dieta č. 9)
Reklama
Mohlo by Vás zajímat:

Jídelníček při cukrovce (obchod)Jídelníček při cukrovce

Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: