transparent
Dietní výživa / Dietní systém / Zakladní diety / Diabetická dieta (dieta č. 9) / Diabetes mellitus I. typu

Diabetes mellitus I. typu

15.11.2003 18:03Nazývá se také juvenilní neboť začíná většinou v dětství nebo dospívání. V počátku přetrvává malá zbytková sekrece vlastního inzulínu, postupně jsou však všechny B-buňky zničeny.

revidováno dne: 14.11.2008

K absolutnímu nedostatku inzulínu dochází při zániku 80-90 % .B-buněk. Příčinou bývá většinou virové onemocnění nebo dědičná dispozice. Tato forma onemocnění je často závislá na zevním příjmu inzulínu. Zanikne-li tvorba inzulínu úplně, dochází k hyperglykémii (zvýšená hladina cukru v krvi), ale buňkám cukr chybí. (pozn. Inzulín působí jako přenašeč cukrů z krve do buněk). Organismus začíná vyrábět glukózu (cukr) štěpením jaterního glykogenu a syntézou mastných kyselin. Při usilovném rozkladu tuků vznikají v těle látky kyselé povahy doprovázené acetonem. Později dochází k okyselení vnitřního prostředí a k metabolickému rozvratu. Bez účinné léčby hrozí diabetické ketoacidotické kóma.

Příčiny


  • Při překročení koncentrace glukózy v krvi nad 10 mmol/l se její část nevratně ztrácí močí, vzniká glykosurie. Unikající glukóza sebou strhává zvýšené množství vody.
  • Vzniká zvýšený pocit žízně a hladu
  • Hubnutí, slabost, svědění kůže

revidováno dne 14.11.2008

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Dietní systém / Zakladní diety / Diabetická dieta (dieta č. 9) / Diabetes mellitus I. typu
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíDiabetes mellitus dieta dalšíDiabetes mellitus II. typu Diabetická dieta (dieta č. 9)Diabetická dieta (dieta č. 9)
Reklama
Mohlo by Vás zajímat:
Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: