transparent
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Mák

Mák setý (Papaver somniferum)

14.2.2010 16:32Mák setý (papaver somniferum) je jednoletá rostlina, vysoká 30-150 cm. Má modravě ojíněnou nebo bohatě větvenou lodyhu, která nese jen mělce dělené listy.

Autor článku: Evžena Janovská DiS


revidováno dne: 14.2.2010

Mákové pole – Vysočina

Mákové pole – Vysočina
foto: redakce@dietologie.cz

Květy jsou velmi velké, mohou být červené, růžové, bílé nebo fialové. Velmi velká tobolka (makovice) obsahuje velké množství olejnatých semen. Má kulovitý až vejčitý tvar, je hladká, lysá a zůstává trvale uzavřená.

Negativní účinky máku


Mák setý je rozporuplná rostlina, je užitečná, ale může být i jedovatá. Jedovatá je mléčná šťáva (latex), na vzduchu tuhnoucí v hnědou hmotu zvanou opium, je obsažena v celé rostlině kromě semen. Opium je tvořeno různými látkami, bílkovinami, slizem, pryskyřicí, organickými kyselinami, alkaloidy, atd. Alkaloidy (hlavně morfin, kodein, papaverin) jsou nejvýznamnější sloučeninou opia, mají využití ve farmaceutickém průmyslu.

Opium


Opium, ale i deriváty jeho alkaloidů (např. heroin – derivát morfinu) mohou být zneužívány kvůli jejich narkotickému účinku. Jejich zneužívání vede k chorobnému návyku (tzv. morfinismus), k chronické otravě, duševnímu i tělesnému chátrání a k smrti. Při akutní otravě (obvykle se vyskytuje při předávkování), dochází k zúžení zorniček, pomalému dýchání a narkotickému stavu. Nutné je vyprázdnění žaludku, močového měchýře a rychlá lékařské ošetření.

Původ máku


Mák setý pochází pravděpodobně z Přední Asie, ze Středozemí. Jako planá rostlina se vyskytuje velmi vzácně. Pěstuje se v mnoha kultivarech v zahradách a na polích pro olejnatá semena, která mají použití ve výrobě oleje a v kuchyni (sladké pečivo, moučníky, sladká jídla – např. nudle s mákem, makovec, maková bábovka, náplň do buchet, na koláče, atd.).

Použití máku při dietách


Mák setý lze použít při těchto dietách: racionální výživě (dieta č. 3), dietě s omezením bílkovin (dieta č. 6), výživné dietě (dieta č. 11), bezlepkové dietě, dietě při dně, dietě při antikoagulační léčbě.

Recepty


Maková bábovka, Makovec. Česká republika konzumuje nejvíce máku z celé Evropy.

Zdroje literatury


  1. Betram Muenker, Plané rostliny Střední evropy, přeložil Rudolf rada, vydáno v roce 1998, první vydání, vydavatel: Knižní klub Praha (ISBN 80-7176-723-9) a Ikar Praha (ISBN 80-7202-306-3)
  2. Jan Novák, Jedovaté rostliny kolem nás, vydáno v roce 2007, první vydání, vydavatel Grada Publishing Praha ISBN 978-80-247-1549-0
  3. Jarmila Mandžuková, Rychlomoučníky, vydáno v roce 2008, druhé vydání, vydavatel TeMi CZ s.r.o. Velké Bílovicr, ISBN 978-80-87156-04-09

revidováno dne 14.2.2010

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Mák
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíSůl dalšíMeloun O potravináchO potravinách
Reklama
Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: