transparent
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Želatina

Želatina

30.6.2010 17:13Želatina je čistý produkt živočišného původu. Je velkým zdrojem bílkovin pro stavbu kolagenu. Kolagen patří mezi stromatické bílkoviny, a má velmi příznivý vliv na klouby, šlachy, kůži, vlasy, nehty. Při záhřevu ve vodě kolagen bobtná, při dlouhodobém zahřívání na 65-90 C přechází na rozpustnou želatinu.

revidováno dne: 30.6.2010

Želatinový dort pro psa...

Želatinový dort pro psa...
foto: redakce@dietologie.cz

Želatina je tedy aspik, potravinářský hydrokoloid. Ve vodě se při varu rozpouští, když zchladne, tak ztuhne.

Obsah kolagenu v jednotlivých tkáních


  • šlachy 25-35 %
  • kosti 10–20 %
  • chrupavky 10-15 %
  • kůže 15–25 %
  • svalovina 1-2 %


Původ želatiny


Želatina je živočišného původu, ale může být i rostlinná želatina a tou je agar. Získává se z vodních řas. Pro lidský organismu je želatina velmi zdravá, většinou jí konzumujeme málo. Velmi příznivý vliv má na klouby, šlachy, kůži, vlasy, nehty.

Složení želatiny


Želatina je lehce stravitelná bílkovina, skládá se z 18 aminokyselin. Aminokyseliny jsou stavební kameny různých druhů bílkovin. Lidský organismus si dokáže vyrobit jen některé aminokyseliny. Jiné si však nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě. Želatina obsahuje všechny nezbytné aminokyseliny, kromě jedné a tím je aminokyselina tryptofan.

Použití želatiny


Želatina se během technologického zpracování přidává do potravin z důvodů zlepšování konzistence, dodává elasticitu, zahušťuje potravinu, tvoří gel, zadržuje vodu. Používá se na výrobu želé, želatinových dezertů, gumových medvídků, na výrobu zmrzlin, džemů, jogurtů… Vedle potravinářského průmyslu se také hojně používá ve farmaceutickém průmyslu na výrobu léků.

revidováno dne 30.6.2010

Redukční jídelníček

Zařazení článku:
Dietní výživa / Dietní výživa / O potravinách / Želatina
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíKustovnice čínská dalšíPivo O potravináchO potravinách
Reklama
Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: