transparent
Dietní výživa / Dietní, dietologická poradna / Rady, Studium, obecné / Diferencovaná strava, jídelníček

Diferencovaná strava, jídelníček

Icona

Dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký je rozdíl mezi dietami a diferencovanou stravou? Děkuji za rychlou odpověd na můj mail. S pozdravem.

0, Litvínov
Odpověd

Dobrý den, dieta je stravovací režim, který předepíše lékař pacientovi, při nějakém onemocnění. Dieta může v mnoha případech pacientovi pomoci. V některých případech může být pacient pouze na dietě, aniž by musel brát léky. Např. u pacientů s cukrovkou, se předepisuje diabetická dieta. Je rozdělena podle množství sacharidů ve stravě, záleží na tom, kolik má pacient glykémii (glykemický index), zda nemá obezitu, zda je diabetik prvního či druhého typu atd. U pacientů se zvýšenou kyselinou močovou v krvi nebo s nemoci dna se předepisuje dieta s omezením purinů ve stravě. Redukční dieta je určena pro ty, co chtějí neví jak zhubnout nebo v mnoha případech lékař navrhne pacientovi redukční dietu z důvodů zdravotních. Dieta může být dlouhodobá záležitost, v mnoha případech se musí dieta dodržovat celoživotně. Je to např. bezlepková dieta, určena pro ty, co mají alergii na lepek, bezmléčná dieta je určena pro ty, co mají alergii na mléko a intoleranci laktózy. V případě diabetické diety se také jedná o celoživotní záležitost. Lidé s onemocněním zažívacího traktu by měli dodržovat dietu šetřící, dietu s omezením tuků šetřící, či dietu bezezbytkovou. I v těchto případech se jedná o dlouhodoubou záležitost. Pacietti někdy dietu nedodržují, pak vznikají další zdravotní komplikace – zhoršení zdravotního stavu, užívání léků navíc, aplikování inzulínu, diabetické hypoglykemické kóma, zanášení cév, vznik žaludečních vředů apod. Diferencovaná strava znamená, když přizpůsobujeme stravu různým věkovým anebo pracovním podmínkám. V tomto případě člověk není nemocen, nemá žádné zdravotní komplikace. Složení stravy je rozdílné např u dětí a mladistvích, u pracujících, u těžce pracujících, u těhotných a kojících žen, u starých osob, u sportovců, u vrcholových sportovců atd.

nutriční terapeutka redakce dietologie.cz

Nenašli jste v poradně  odpověď na Váš problém? kontaktujte násnapište nám! Na vaše dotazy odpovídají zkušené nutriční terapeutky s praxí ve zdravotnických zařízeních.
revidováno dne 2.2.2011

Mohlo by Vás zajímat:

Zařazení článku:
Dietní výživa / Dietní, dietologická poradna / Rady, Studium, obecné / Diferencovaná strava, jídelníček
Předchozí / další články ve stejné kategorii:
předchozíPer os literatura, knihy dalšíKalorické tabulky potravin Rady, Studium, obecnéRady, Studium, obecné
Reklama
Diety / Seznam a popis diet .. čísla diet Výživa / Směry ve výživě, zdravá výživa... Teorie / Bílkoviny, tuky, sacharidy... Dietologická poradna / Nutriční poradna Dietní recepty / Dietní i nedietní recepty s kJ Dieta jídelníček na míru / Jídelníčky na dietu ~ Bezlepkové potraviny / BLP výrobky Výživový poradce Praha / nutriční poradna
  Prohledat náš web:         

©opyright 2002–2020 redakce@dietologie.cz  Mapa stránek  Tisk  Tisk

Neaktivni
Chat s nutriční terapeutkou (výživovým poradcem)
Přezdívka:
Dotaz: